Fransa’da Çin’e dava açıldı

Çin'in yurt dışında yaşayan Uygur Türklerine uzanan kara eli ve tehdit taciz girişimlerine karşın Franssa’da dava açıldı.

Radio France Internationale (RFİ) haberine göre, Fransa'daki Avrupa Uygur Enstitüsü, 22 Mayısta Çin'in yurt dışında yaşayan Uygurları taciz etmesine karşı dava açarak, özelliklede Fransa'da yaşayan Uygurların Çin rejiminin tehdit, taciz ve baskısı ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. 

İddianamede, Çin komünist Parti Lideri ve aynı zamanda devlet başkanı olan soykırımcı Xi Jinping'in bu ayın başında Fransa'ya yaptığı ziyaret esnasında Uygurlara yönelik tehditlerin zirveye ulaştığı ve Fransa'da Doğu Türkistan davası yürüten sivil toplum kuruluşları ve Uygur aktivistlere yönelik gözdağı, şantaj taciz ve tekrarlanan tehdit eylemlerinin arkasında Çin mezaliminin olduğu vurgulanırken, bu tür eylemlerin giderek daha sistematik hale gelmesinden endişe duyulduğu ifade ediliyor.

Avrupa Uygur Enstitüsü, Fransa'daki Uygurlara yönelik baskı ve taciz eylemlerinin Çin istihbarat elamanları tarafından gerçekleştirildiği ve Uygurların tehdit, şantaj yoluyla sindirilmeye, her türlü Çin karşıtı eylemlerini durdurması için zorlamaya çalıştığını vurguluyor. 

İLGİLİ HABERLER: "FRANSA’DA KAMP TANIĞINA TACİZ GİRİŞİMİ"

8 Mayıs 2024 tarihinde Siyah arabalı Çinli sivil polisler, Çin toplama kamplarından sağ kurtulan ve bin çeşit işkenceye maruz kalan Gülbahar Celilova hanım efendiyi Fransa’da ikamet ettiği evinin önünde gözdağı vererek taciz etmişti. 

Olayı gündeme taşıyan Avrupa Uygur Enstitüsü Başkanı Dilnur Reyhan hanım, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında, "Çin kamp mağduru Cekilova’yı Fransa’da bile rahat bırakmıyor!" ifadelerini kullanırken yasal işlemlere başvuracaklarını belirtmişti.

Xi Jinping'in Avrupa gezisi, Fransa ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümüne denk gelirken, Cumhurbaşkanı Macron ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, soykırım suçlusu Xi Jinping'i Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın işbirliğinden vazgeçmeye ikna etmeye çalışmıştı. Ülkede yaşayan Uygurlar ve Tibetliler soykırımcı Xi’in avrupa ziyaretini protesto etmişti.

Çin’in sınır ötesi baskıları hakkında yayımlanan İlgili raporlara göre, Avrupa ve Türkiye’de yaşayan Uygurların yüzde 80’e varan bir kısmının Çinli yetkililer tarafından taciz edildiği ortaya konuluyor. 

Onlara, memleketinde geri bıraktıkları ailesi ve sevdikleri kişilerin güvenlik güçleri tarafından çevrelendiği fotoğraf ve videolar izlettirilerek, Çin adına casusluk yapmaları isteniyor. Emre uymazlarsa ailelerine zarar verileceği konusunda tehdit ediliyor. Ayrıca itaat etmeyenlerin bir şekilde Çin’e geri iadesi sağlanarak gözaltına gönderilecekleri veya sevdiklerinin hapse mahkum edileceği söyleniyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Kaynak: VOA 

Bu Haberi 1081 kişi okudu!
25/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.