Finlandiya’da Konfüçyüs Enstitüleri Kapatıldı

Son yıllarda birçok Batılı üniversite, Çin propaganda ajanları olarak varlığını sürdüren Konfüçyüs Enstitüsülerini kapatmaya başlamıştı. Bu çerçevede Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi de Konfüçyüs Enstitüsü ile işbirliğini sonlandırdığını duyurdu.

Amerikanın sesi VOA'ya göre, Helsinki Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çin rejiminin Konfüçyüs Enstitüsü projesini sürdürmek istediğini ve okul yetkilileriyle temasa geçtiğini, ancak bu konuda işbirliğine devam etmeyeceklerini belirterek, Helsinki Üniversitesi ile Çin arasında 2007'den beri devam eden işbirliğinin gelecek yıl Ocak ayından itibaren sonlandırılacağını ve üniversitedeki Konfüçyüs Enstitüsünün kapatılacağını açıkladı.

CASUSLUK MERKEZİ İŞLEVİ GÖRÜYORDU
Habere göre, Finlandiya'daki Konfüçyüs Enstitüsü daha önce insanların Çin Komünist rejimiyle ilgili hassas konularda yorum yapmasını engellemeye çalışmıştı. Finlandiya'nın yanı sıra ABD, Avustralya, İsveç ve Danimarka dahil birçok ülkedeki üniversiteler de “Ulusal Güvenlik” nedeniyle Konfüçyüs Enstitülerini kapatmıştı. Almanya Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger de özellikle bilim ve eğitim alanında Çin'den uzak durulması gerektiğini ve üniversitelerin Konfüçyüs Enstitüleri ile işbirliği kurmaması gerektiğini vurgulamıştı.

Sözde Çin kültürünü ve Mandarin Çinceyi tanıtmayı hedefleyen Konfüçyüs Enstitüleri, gerçekte ise Çin Komünist Partisinin denizaşırı propaganda aracı, Çin’in o bölgedeki casusluk merkezleri ve Çin’in yumuşak gücü, yayılmacı politikalarının bir parçası olarak görülüyor.

Halı hazırda Konfüçyüs Enstitüleri dünya çapında 500'den fazla üniversitede kurulmuş ve Enstitü personelleri Çin rejimi tarafından özel olarak atanıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 416 kişi okudu!
21/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.