FBI: Virüs Çin'deki laboratuvardan sızdı

Aralık 2019’da ortaya çıkıp, iki yıl dünyayı esir alan Çin virüsü Covid-19’un Çin’in bir biyolojik silahı olduğu yönündeki iddialar yeniden alevlendi. Ancak bu kez iddianın arkasındaki isimler çok ciddi: bir yandan FBI direktörü, diğer taraftan ABD Enerji Bakanlığı. Her iki yetkili kurumda koronavirüsün büyük ihtimalle Çin’deki bir laboratuvardan sızdığını iddia etti.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, koronavirüsün “büyük ihtimalle Çin hükümetinin kontrolünde olan bir laboratuvardan sızdığını" söyledi. Wray, bunun bir kurum olarak FBI’ın kanısı olduğunu belirtti.

Pandeminin başından bu yana Çin virüsünün kökenlerine dair ip uçlarını ilk defa açıklayan FBI yetkilisi Fox News’a verdiği röportajda “FBI bir süredir pandeminin muhtemelen laboratuvar kaynaklı bir olay sonucu başladığını düşünüyor” dedi.

ÇİN COVİD-19’UN KÖKENİ HAKKINDA DÜRÜST OLMALI
Wray’in sözleri, ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns’ün “Pekin Covid-19’un kökeni hakkında daha dürüst olmalı” açıklamasından bir gün sonra geldi.  Wray Salı günkü söyleşisinde “Çin pandeminin kökenlerini tespit etmeye yönelik girişimleri engellemek ve gerçekleri bulanıklaştırmak için elinden geleni yapıyor. Bu hepimiz için çok talihsiz” dedi. 

Bazı araştırmalar, Çin virüsünün Vuhan kentinde deniz ürünleri ve vahşi hayvanların satıldığı bir pazarda insanlara bulaşmış olabileceği sonucuna varmıştı. Bahse konu pazar, dünyanın en gelişmiş virüs laboratuvarlarına sahip ve daha önce de koronavirüsler üzerine çalışmalar yapıldığı bilinen Vuhan Viroloji Enstitüsü’ne arabayla 40 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Pandeminin başlarında virüsün laboratuvardan yayılmış olabileceği iddiası komplo teorisi olarak görülüyordu.

“VİRÜS, ÇİN ÜRÜNÜ”
ABD hükümetine bağlı farklı kurumlar, bugüne kadar bu konuda farklı kanılar açıkladı. Amerikan basını Pazar günü ABD Enerji Bakanlığı’nın, “düşük bir güven oranıyla” virüsün laboratuvardan yayıldığını iddia edan bir Rapor yayımladı. Rapor pazartesi ABD Temsilciler Meclisi Koronavirüs Pandemisi Altkomisyonu toplantısına damga vurdu. Çin’i pandeminin ilk gününden beri eleştiren Cumhuriyetçiler, ABD Dışişleri Bakanlığı ile FBI’ın da benzer raporlar yayınladıklarını hatırlatıp, “Virüs, Çin ürünü” iddialarını yineledi.

DSÖ: DÜŞÜK BİR İHTİMAL
Sağlık yetkilileri bu senaryoyu reddediyordu.  Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) bunun “son derece düşük bir ihtimal olduğunu” söylemişti. Fakat bu açıklamaya gelen eleştirilerin ardından DSÖ yeni bir inceleme çağrısında bulundu, “Bütün hipotezlerin daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini” belirtti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 302 kişi okudu!
01/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.