Fas’taki depremle ilgili Uygurlardan baş sağlığı mesajı

Fas'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 862'ye, yaralıların sayısı 2 bin 562'ye yükselirken, Uygur Diasporasından başsağlığı mesajı yayımlandı.

Fas İçişleri Bakanlığı, 8 Eylül gecesi meydana gelen depremle ilgili güncel bilgileri paylaştı. Bakanlığın açıklamasında, 7 büyüklüğündeki deprem sonucu can kaybının 2 bin 862'ye, yaralı sayısının ise 2 bin 562'ye çıktığı belirtildi. 

YARDIM KAMPANYALARI SÜRÜYOR
Depremin ardından, ülke genelinde depremzedeler için başlatılan yardım kampanyası kapsamında Marakeş’te yüzlerce yardımsever seferber oldu.  Depremzedelere ulaştırılmak istenen ayni yardımlar, Marakeş çıkışında açık alana kurulan kabul merkezinde yardımseverlerden teslim alınarak kayıt altına alınıyor.  Kabul merkezinde toplanan yardımlar daha sonra hayırseverlerin araçlarına yüklenerek depremden etkilenen bölgelere taşınıyor.  Yardım kampanyasına destek veren gönüllülerden İman Binhamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Sosyal medya üzerinden yapılan duyurular sonrası buraya geldim. Herkes elinde ne varsa onunla yardım ediyor. Evde ekmek yapıp getiren kadılar dahi var.” diye konuştu.

HERKES FEDAKARCA ÇALIŞIYOR
Yardımları depremzedelere ulaştırmak isteyen ve kendi aracıyla gitme imkanı olmayanlar için bu kampanyanın iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Binhamid, yardım için herkesin fedakarca çalıştığını söyledi.  Deprem Marakeş'in yanı sıra başkent Rabat ile Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerini de etkilemişti.

SADECE 4 ÜLKENİN YARDIMI KABUL EDİLDİ
Fas İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen yardım ve "arama kurtarma ekibi gönderilmesi" yönündeki tekliflerin kabul edildiği açıklandı.  Arama kurtarma ekiplerinin, Fas ekipleriyle koordineli çalışmak üzere Pazar günü Fas'a geldiği aktarıldı.   Açıklamada ayrıca Fas'ın çeşitli ülkelerin işbirliği teklifleri ve girişimlerinden dolayı memnuniyet mesajlarına yer verildi.

UYGUR DİASPORASINDAN BAŞ SAĞLIĞI
Bu vesileyle, Türkiye merkezli Doğu Türkistan Alimler Birliği konuyla ilgili başsağlığı mesajı paylaştı.  Beyanatta, Fas'ta yaşanan deprem nedeniyle tüm Fas halkına başsağlığı dilerken, felakette hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da acil şifa dilediği ifade edildi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 960 kişi okudu!
12/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.