Evi zorla yıkılan aile sokağa atıldı

İşgalci Çin, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım politikası kapsamında "Güzel Köy Projesi " hareketi başlatarak, Uygur kültür medeniyeti ve milli tarzında inşa edilmiş emareleri ev, avluları yıkmaya ve Çin görünümü vermeye çalışıyor. Bu minvalde sayısız insan yurt mekânlarından atıldı. Açık kaynaklardan elde edilen video görüntüleri, Çin’in acımasızca zulmünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

17 Ocak Çin kaynaklı sosyal medya platformunda yayılan 37 saniyelik video kaydında , Atuş’ta evleri zorla yıkılan halkın kışın şiddetli soğuğunda, çoluk-çocuklarıyla sokakta kaldığı gösteriliyor.

ŞİDDETLİ SOĞUKTA, SOKAKTA KALDI
Videoda, Doğu Türkistan'ın Atuş Şehri, Kattailak Köyü, Korgan Mahallesinden Alim Tursun isimli şahs, rejimimin baskısıyla evi yıkıldığını, üstelik yıkım ücreti olan 3.000 Yuan’ı da kendisinin ödemek zorunda bırakıldığını, kar kışta 2 çocuğu ve hanımıyla birlikte sokakta kaldığını söyleyerek, Komünist yetkilileri kamuoyuna şikayet etti. Ayrıca “bunu çözecek hükümet yok mu? Eğer hükümet yoksa kendim çaresini bulacağım, şikayet edeceğim yeri biliyorum. Bunu bizzat kendim yapacağım” diyerek öfkeleniyor.

HAYALET KÖYLER OLUŞTU
Kırsalda hayalet köylerin oluştuğunu gösteren bir diğer görüntüde ise, insan izi bulunmayan malum bir köyde dolaşan yerleşimci Çinli kadının, “Bakın köylülerin bütün evleri boşaltılmış. Benim böyle bir evim olsa asla bırakmam” şeklindeki açıklamalarıyla video çekip sosyal medyada paylaşması, Çin rejimini suçüstü ele verdi.

Çin kaynaklarına göre (güvenilmez), 2020 yılından itibaren Çin komünist rejimi, "Güzel Köy Projesi " adı altında Kırsaldaki 788 yerleşim bölgesini ve 116.300 aileyi “apartman dairesi” vadiyle kandırıp, toplu konuta taşıyarak evlerini yıkıp yok etti. Yıkılan yapıların yerine 1090 adet Çin tarzında yeni yerleşim alanı, 193.400 lüks konutlar inşa edildi. Bu süreçte 2000 yılından önce inşa edilen yerleşik bölgeler hedeflenirken, Başta Urumçi, Gulca, Aksu, Kuçar ve Hotan olmak üzere beş şehir Çin tarzında değiştirildi.

BU İNSANLAR NEREDE?
Gözlemciler rejimin baskısı yüzünden ecdattan evlada miras kalan topraklarını, evlerini terk etmek zorunda kalan ahalinin şuan ne durumda olduğuna dikkat çekerek, büyük çoğunluğunun ya zorla çalıştırılmak üzere sürgüne gönderildiğini veya toprağına sahip çıkmasından ötürü “devlete başkaldırı” gerekçesiyle toplama Kamplarına alınmış olabileceğini hatırlatarak, İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’ı Çinlileştirme hedefine ulaşmak için halka her türlü zulmü reva gördüğünü kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 642 kişi okudu!
19/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.