Erdoğan ve Biden’den BM’de Uygur tepkisi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerikan Başkanı Joe Biden, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'ndaki konuşmasında küresel sorunların yanı sıra Uygur meselesini de gündeme getirerek, soykırımcı Çin’e tepki gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere hafta başından buyana ABD'nin New York kentinde bulunuyor.

BM DAİMİ TEMSİLCİSİ, BÜYÜKELÇİ VE KONSOLOS KARŞILADI
Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve bazı yetkililer eşlik etti.

"BÜTÜN ÇABALARIMIZI ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Eylül 2023 tarihinde BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Ukrayna’ya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Bu anlayışla Rusya-Ukrayna savaşının başından beri savaşın kazananı barışın kaybedeni olmaz tezi ile hem Rus hem Ukraynalı dostlarımızı masada tutmaya gayret ediyoruz. Savaşın Ukrayna'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü temelinde diplomasi ve diyalog ile sona erdirilmesine yönelik çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI HAKKINDA KONUŞTU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşmasına ilişkin, “Birleşmiş Milletler ile birlikte başlattığımız Karadeniz Girişimi ile dünya piyasalarına 33 milyon ton tahıl ürünü sevk edilmesini sağlayarak, küresel açlık krizi tehlikesinin önüne geçtik. Şahsi gayretlerimiz neticesinde girişim 3 kez uzatıldı. Ancak girişimin 17 Temmuz itibarıyla çıkmaza girmesi dünyayı yeni bir kriz ile yüz yüze bıraktı. Küresel açlık tehlikesi ile karşı karşıya bulunan coğrafyalara uzanan bu insani köprünün bir şekilde idamesi için temaslarımız sürüyor. Öncelikle 1 milyon tahılın Afrika ülkelerine sevkini öngören planı bu bakımdan önemsiyoruz. Amacımız çevremizdeki çatışma ve ihtilaflar karşısında dünya barışına ve refahına mümkün olan en büyük katkıları sunmaktır” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN KABUL ETTİĞİ BİR GERÇEKTİR.”
Kıbrıs’a ilişkin konuşan Erdoğan, “Bu çözümün artık federasyon modeli temelinde gerçekleşemeyeceği herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Uluslararası toplumu bunu kabullenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımaya bu ülke ile diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet ediyoruz. Adadaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nden de sergilemekle mükellef olduğu tarafsızlığa titizlikle riyaet etmesini bekliyoruz. Zaten itibarı zedelenen bu gücün Kıbrıs'ta yeni bir itibar kaybıyla karşı karşıya kalmasını istemeyiz” açıklamasını yaptı.

AZERBAYCAN'IN ATTIĞI ADIMLARI DESTEKLİYORUZ
Azerbaycan’ın bugün başlattığı antiterör operasyona ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güney Kafkasya'da barışın, huzurun ve iş birliğinin tesisi yolunda önümüzde tarihi bir fırsat bulunuyor. Bu fırsatı değerlendirmek için Ermenistan ile iyi komşuluk ilişkilerini ve tam normalleşmeyi hedefleyen bir süreç başlattık. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki görüşme sürecini başından beri destekledik. Ancak Ermenistan'ın bu tarihi fırsatı yeterince değerlendiremediğini görüyoruz. Ermenistan'ın başta Zengezer Koridoru'nun açılması olmak üzere verdiği sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Artık herkesin kabul ettiği gibi Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Bunun dışında bir statünün dayatılması asla kabul edilmeyecektir. Ermeniler dahil herkesin Azerbaycan topraklarında barış içinde yan yana yaşaması öncelikli hedefimiz olmalıdır. Tek millet iki devlet şiarı ile hareket ettiğimiz Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü korunma yönünde attığı adımları destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRK DÜNYASI İLE İLİŞKİLERİ DEĞERLENDİRDİ
Türkiye’nin Türk dünyası ile iyi ilişkilerine daire konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadim medeniyetimizin köklerinin uzandığı ve aynı kültürü paylaştığımız Orta Asya ülkeleri ile iş birliğimizi güçlendiriyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı'nın bölgesel ve küresel düzeyde giderek daha etkin bir aktör haline dönüşmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

UYGUR TÜRKLERİNİNİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Çin’in baskıladığı Uygur Türklerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyduğumuzu her fırsatta altını çizerek ifade ediyoruz. Bununla birlikte güçlü tarihi ve insani bağlarımızın olduğu Uygur Türkleri'nin hak ve özgürlüklerinin korunmasıyla ilgili hassasiyetimizi dile getirmeyi ve gündemde tutmayı da sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

AMERİKAN BAŞKANI BİDEN’DEN UYGUR TEPKİSİ
Öte yandan BM konferansında konuşan Amerikan Başkanı Joe Biden da küresel sorunlarla ilgili bazı önemli konulara değinirken Çin’in Uygurlara yönelik sistematik soykırımını da örnek gösterdi.

Biden, dünya toplumunun barışı korumak, çatışmaları önlemek ve acı çeken insanların acılarını hafifletmek için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.
Biden, insan hakları ihlalleri konusunun bundan 70 yıl önce BM Evrensel beyannamesinde yasaklananlar listesine dahil edildiğini kaydederek, Örnek olarak Doğu Türkistan'ı gösterdi ve “İster Xinjiang’da (Doğu Türkistan) ister Tahran'da olsun, İnsanlar acı çekiyor. İnsan hakları ihlallerine son verilmelidir. Amerika daha güvenli, Müreffeh ve adil bir dünya görmek istiyor. Çünkü geleceğimiz ayrılmaz bir biçimde bağlantılıdır. İfadelerini kullanan Biden, Çin ile ilgili olarak, “Karşılıklı sorumluluğa dayalı rekabetçi bir temelde çalışıyoruz. Bu yüzden çatışmaya girmemeliyiz.” Dedi. 


İLGİLİ HABERLER: BM GENEL KURULU’NDA UYGUR MESELESİ DİLE GETİRİLDİ


Gözlemciler, Erdoğan’ın bu yılki BM konuşmasında Uygurların haklarını korumayı sürdürme vurgusu yapmasının önemli olduğunu, daha önceki yıllara nazaran Uygur konusunda daha güçlü duruş sergilediğini kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 641 kişi okudu!
21/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.