Enerji kaynaklarımızı çalıyor

Çin rejimi son yıllarda Doğu Türkistan halkına yönelik soykırımını yoğunlaştırmakla eş zamanlı olarak Bölge kaynaklarını sömürerek Çin illerine kaçırma planlarını hızlandırıyor. Bu yılın ekim ayında Çin'e sağlanan elektrik miktarı 2.638 milyar kilovat saate ulaştığı öğrenildi.

Çin propaganda ağı Xinjiang gazetesine göre, Doğu Türkistan’daki Çin komünist rejimine ait sözde Xinjiang Elektrik şirketi, ekim ayında “Xinjiang elektrik ihracatı” adı altında Çin'e 7.643 milyar kilovat-saat Elektrik aktardığı bildirildi. Bunlardan yurt dışına ihraç edilen yenilebilir enerji ise 2.638 milyar kilovat saate ulaşılırken, bu miktar toplam enerji üretiminin % 30'undan fazlasını oluşturuyor.

BİR AYDA ÜRETİLEN ELEKTRİK MİKTARI
Çin medyasında çıkan haberlerde, Yağmacı Çinli şirketler halı hazırda Doğu Türkistan'ın elektrik kaynaklarını dört güzergah üzerinden Çin illerine taşıyor. Ekim ayında, “Dört ihraç kanalı” projesi kapsamında, Doğu Türkistan ile Çin’in Kuzeybatı ana şebeke kanalını birbirine bağlayan 750 kilovoltluk 1. ve 2. kanaların üretimi 1.523 milyar kilovat-saate denk geliyor. Kumul şehrinin güneyindeki Zhengzhou 800± kV özel yüksek voltajlı statik elektrik iletim kanalının üretimi ise 3.266 milyar kilovat saate ulaştığı, Sanji-Guchuan 1100± kV özel yüksek voltajlı statik elektrik iletim kanalının üretim miktarının 2.854 milyar kilovat saate ulaştığı ifade ediliyor.

“HAKKIMIZI GASP EDİYOR”
Çin'de yakın zamanda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan başta olmak üzere Tibet ve İç Moğolistan gibi işgal edilen topraklardan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır.  Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu ve söz konusu kaynağın hacmi 30 milyar ton olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan hariç Uygurların köle işçi olarak çalıştırıldığı Doğu Türkistan'da Rüzgar ve Güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında oldukça ön plana çıkmış durumda.

Gözlemcilere göre, Çin Doğu Türkistan'daki doğal kaynakları çalarak kendi ihtiyaçlarını karşılamak dışında, işleyip Uluslararası piyasaya sürüyor. Bir yandan Uygur Türklerini köle işçiliğe zorlarken, diğer yandan bu toprakların asıl sahiplerinin kullanım hakkını gasp ediyor.

SADECE ÇALMIYOR, ZARAR DA VERİYOR

Ayrıca Doğu Türkistan’da 4 Ekim 2021’de yayınlanan hava kalitesi endeksine göre, Hotan, Kaşgar ve Kızılsu olmak üzere üç bölgedeki hava kalitesinin tehlike sınırına ulaştığı ve İli vilayetindeki hava kirliliğinin daha kötü olduğu, insan sağlığına daha fazla etki gösterebileceği kaydediliyor.

Uzmanlar, Doğu Türkistan’daki elektrik santrallerinde büyük çoğunluğun kömürü yakıt olarak kullandığı ve Çin'in dünyaya zehirli karbondioksiti kontrol etme sözü vermesine rağmen, Doğu Türkistan’daki enerji santrallerinin ölçeğini her geçen yıl genişlettiğini kaydediyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 206 kişi okudu!
03/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.