Elon Musk Çin’e gitti

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın özel jeti Pekin’e indi. Musk'ın üst düzey Çinli yetkililerle görüşmesi ve Tesla'nın Shanghai'daki fabrikasını ziyaret etmesi bekleniyor.

Amerikalı iş insanı Elon Musk, Pekin’de Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Çin'in dışa açılma politikasına bağlı kalmayı sürdüreceğini ve bu doğrultuda tüm dünyadan şirketlerin yatırımlarına açık olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Qin Gang, görüşmede, Çin'in modernleşmesinin ve kalkınmasının, benzeri görülmemiş büyüme potansiyeli yaratarak dünyaya yeni fırsatlar sunacağını ifade etti.

Qin Gang, Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla dahil tüm şirketler için piyasa kurallarına ve kanunlara dayalı, daha iyi bir uluslararası iş ortamı sağlayacaklarını vurguladı.

 

İLGİLİ HABER: “ELON MUSK'IN MAAŞINI ÇİN ÖDÜYOR”

 

Çin-ABD ilişkilerini otomobil kullanmaya benzeten Qin Gang, "Sağlıklı, istikrarlı ve yapıcı ilişkiler için direksiyonu doğru yöne çevirmeli ve zamanında frene basarak kazaları önlemeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

MUSK'TAN 'SİYAM İKİZLERİ' BENZETMESİ
Musk da ABD ile Çin'in çıkarlarının "siyam ikizleri gibi" birbirine bağlı ve ayrılmaz olduğunu vurgulayarak ekonomik ve ticari bağların koparılmasına, zincirlerin kesilmesine karşı olduğunu kaydetti.

Tesla'nın Çin'de yatırımları genişletmek istediğine işaret eden Musk, kalkınma fırsatlarından daha fazla pay almak istediklerinin altını çizdi.

Şanghay'daki yılda 1 milyon elektrikli otomobil üretebilen "giga fabrikasını", 450 bin ilave kapasite ile genişletmeyi hedefleyen şirket, "Megapack" adı verilen enerji depolama ünitelerinin üretimi için şehirde büyük ölçekli bir tesis daha kurmayı planlıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 301 kişi okudu!
31/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.