Elon Musk'ın Çin sevgisi tepki çekti

Doğu Türkistan’daki soykırımı görmezden gelen ve Tayvan'ın 'Çin'in ayrılmaz bir parçası' olduğunu söyleyen Elon Musk'a Tayvan’dan ve Doğu Türkistan diasporasından tepki yağdı. Tayvan Dışişleri Bakanı Wu, "Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil" dedi.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Elon Musk'ın Tayvan ve Çin'le ilgili sözlerine yanıt verdi. Tayvan'ın Çin'in 'ayrılmaz bir parçası' olduğunu söyleyen Musk'a X (eski adıyla Twitter) üzerinden seslenen Wu, "Tayvan satılık değildir" diye konuştu.


İLGİLİ HABERLER: “ELON MUSK'IN MAAŞINI ÇİN ÖDÜYOR"


The Guardian gazetesinin haberine göre, geçen hafta ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen ve videosu bu hafta YouTube'a yüklenen "All-In" (Hepsi İçinde) zirvesinde konuşan Musk, Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin'e işaret ederek, "Onların politikası Tayvan'ı Çin'le yeniden bir araya getirmek. Onların bakış açısına göre - ki bu Hawaii'ye benzetilebilir - Tayvan Çin'in ayrılmaz bir parçası gibi. Ama keyfi bir şekilde Çin'in bir parçası değil, bunun sebebi büyük ölçüde ABD Pasifik Filosu'nun her türlü birleşme çabasını durdurması" ifadelerini kullandı. Musk'ın bu açıklaması ise Tayvan'da tepkiyle karşılandı.

'ÇİN'İN BİR PARÇASI DEĞİLİZ'
Musk'ın sahibi olduğu X sosyal medya platformu üzerinden Musk'a seslenen Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, X'in Çin'de yasaklı olduğunu hatırlatarak, Musk'ın Çin'i 'X'i halkına açmaya' çağırabileceğini söyledi. "Belki de yasaklamanın iyi bir politika olduğunu düşünüyordur, tıpkı Ukrayna'nın Rusya'ya karşı saldırısını engellemek için Starlink'i kapattığında olduğu gibi" diyen bakan, Elon Musk'a şu sözlerle seslendi: "Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil!"

UYGURLARDAN TEPKİ 
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan konuyla ilgili “X” hesabında yaptığı yazılı açıklamada, “Elon Musk'in Çin'deki ticari çıkarlarını gözeterek, Doğu Türkistan'da devam eden soykırım gerçeğini inkar ederek, Çin'in propaganda deyimini kullanması kabul edilemez bir skandaldır ve insan haklarına aykırıdır. Doğu Türkistan soykırımı gerçek olmakla beraber, Uluslararası hukuk ve ticaret etiği soykırıma ve köle işçiliğe ortak olmamayı talep etmektedir. Elon Musk'in bu açıklamasını ve Doğu Türkistan soykırımına olan ortaklığını kınıyoruz.” İfadeleriyle tepki gösterdi.

TAYVAN ÇİN ANLAŞMAZLIĞI
Tayvan, Doğu Türkistan’ın işgali ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor ve o gün bugündür, Çin ana karası ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık devam ediyor. Tayvan Adası'nı topraklarının parçası, Tayvan Boğazı'nı da kara suları olarak gören Çin Komünist rejimi, ABD'nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD donanmasının bölgedeki seyir ve keşif faaliyetleri, iki ülke arasında gerginliğe sebep oluyor. 

Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 655 kişi okudu!
16/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.