Dünya Müslüman Alimler Birliğinden Uygur çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliğinin 7. Yönetim Kurulu ve 5. Genel Kurul Toplantısı 12 Ağustos'ta İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda Din adamları, dünyanın farklı konularının yanı sıra Doğu Türkistan için İslam dünyasına önemli çağrıda bulundu.

Kuran-i Kerim tilaveti ve Birliğin kurucularından merhum İmam Şeyh Yusuf el-Karzavi için edilen dua ile başlayan Toplantısının açılışında, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ümmetin dini alimlerini ağırlayarak tüm Müslümanların menfaatini tartışmak için zemin hazırladığından dolayı kendisine minnettar olduğu ifade etili.

KUR’AN VE PEYGAMBERE HAKARET EDİLEMEZ
Toplantıda Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin iç çalışmaları, çeşitli ülkelerdeki Müslümanların genel durumu ve bundan sonra yapılacaklar hakkında önemli kararlar alındı. Bu kapsamında Filistin ve Mescid-i Aksa'nın karşı karşıya olduğu tehlikeler ve İslam dünyasında ailelerin parçalanmasıyla mücadele üzerine yakın tarihte bir uluslararası sempozyum yapılması, aynı zamanda ateizm akımı, sebepleri ve çözüm yolları hakkında özel bir konferans düzenlenmesine mutabık kalındı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği 7. Yönetim Kurulu ve 5. Genel Kurul Toplantısı Sonuç bildirisinde birliğin İslam ümmetinin mukaddesatına yönelik her türlü ihlali ve her şeyden önce Allah’ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'e ve onun peygamberine yönelik ahlaksız hakaretleri şiddetle kınadığı vurgulandı. Bunun en başında Batı'da artan Kur'an-ı Kerim'e ve Allah’ın Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V) aleyhisselam'a yönelik ahlaksızca hakaretlerin lanetlendiği vurgulandı.

“AKAN KANLAR DURMALI”
Birlik, Sudan'da dökülen kanın durdurulması, devlete karşı isyana son verilmesi, devletin de ülke işlerinin idaresine, vatandaşlarının korunmasına ve onlara daha fazla ilgi gösterilmesi, endişelerinin, sıkıntılarının giderilmesine önem vermesi çağrısında bulundu.

Birlik ayrıca, hâlihazırda insan ırkının sağlıklı bir şekilde devamına tehdit oluşturan çeşitli yol ve fikirlerin yayılmasının engellenmesi de her Müslümanın görevi olduğuna vurgu yaparak, alim ve düşünürler başta olmak üzere İslam dünyasındaki siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulunarak, bu ve benzeri fikir mahkumlarının çoğalması ülke çıkarlarına zarar vereceğini ve Müslümanların kapasitesini zayıflatacağını dile getirdi.

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU
Doğu Türkistan başta Arakan’lı Müslümanlar olmak üzere mazlum halklara yapılan haksızlıklara son verilmesi çağrısında bulunan Birlik, bu halkların insanca yaşama ve en temel dini ibadet ve inanç özgürlüklerine sahip olmaları gerektiği vurgulandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 1907 kişi okudu!
15/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.