Dünya Müslüman Alimler Birliği toplantısı başarıyla tamamlandı

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin 6. Genel Kurul toplantısı, 6 -11 Ocak 2024 tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'da başarıyla gerçekleştirildi. Toplantıya dünya çapında Müslüman ülkeleri temsil eden 1000'e yakın tanınmış Din adamı, Akademisyen, Gazeteci ve STK temsilcileri katıldı.

Beş gün süren toplantıda İslam dünyasının sorunları, Batılı ülkelerin gölgesinde işgalci İsrail'in Filistin'de işlediği soykırım suçları, Arap ve Müslüman ülkelerinin tutumu, dünya çapında zulme uğrayan Müslümanların durumu gibi dünya gündemindeki önemli konular ele alındı. 

DR. ATAVULLAH ŞAHYAR, YÖNETİM KURULU ÜYESİ SEÇİLDİ
Müslüman alimlerin imajı, toplum üzerindeki sorumlulukları hatırlatılan Toplantıda Birlik tüzüğünde bazı değişiklikler yapılması yönünde kararlar alındı ve birlik başkanı, 6 başkan yardımcısı ve 40 yönetim kurulu üyesi seçildi. Birliğin başkanlığına Ali Muhyiddin El-Karadagi seçilirken, başkan yardımcılığına ise eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez seçildi. Doğu Türkistan Alimler Birliği eski başkanı Dr. Atavullah Şahyar da yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

İLGİLİ HABERLER: “MAZLUMLARA KULAK VERİN” 

Ayrıca Uygur heyeti, toplantıya katılan misafirlerle ayrı ayrı görüşerek Çin'in Doğu Türkistan Müslümanlarına karşı işlediği soykırım suçları hakkında bilgilendire fırsatı bulurken, din adamlarının Doğu Türkistan Müslümanlarına karşı yükümlülükleri hatırlatıldı ve ümmetin parçası olan mazlum halkın derdine kulak vermesi çağrısı yapıldı.

MÜSLÜMAN ALİMLER TOPLANTISINDA ÇİN PROPAGANDASI
Öte yandan kurnaz Çin rejiminin bu toplantıda da sahte Propagandalarına devam etmek için, bazı Tongan Müslümanları ve Hong Kong'dan bazı Müslümanları toplantıya gönderdiğini ve Doğu Türkistan meselesinde Çin'i savunmaya çalıştığına dikkat çekti. 

SONUÇ BİLDİRİSİNDE DOĞU TÜRKİSTAN DETAYI
Toplantı sonunda sonuç bildirisi okundu ve bildiride Gazze ile ilgili kararların yanı sıra Doğu Türkistan'daki durum da ele alındı. 

Akabinde Doğu Türkistan Alimler Birliği heyeti, Türkiye Katar Büyükelçiliği'nin Türkiye'den gelen konuklara verdiği akşam yemeğinde Doğu Türkistan'daki duruma ilişkin yetkililere rapor sundu.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 2409 kişi okudu!
13/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.