DÜNYA MÜSLÜMAN ALİMLER BİRLİĞİ’NDEN UYGURLARA HAK HUKUK ÇAĞRISI

İstanbul’da Dünya Müslüman Alimler Birliği, Filistin Dışındaki Alimler Heyeti Derneği, Doğu Türkistan Alimler Birliği ve Sünni Alimler Derneği koordinasyonunda, Doğu Türkistan’daki Uygurlar için dayanışma etkinliği düzenlendi. 

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği, Doğu Türkistan’daki Müslümanlara dini ve toplumsal, siyasi haklarının dışında temel insani yaşama haklarının verilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Akabinde Doğu Türkistan meselesi ile Filistin meselesini kıyaseden Doğu Türkistan Alimler Birliği üyesi Abdusselam Alim, Doğu Türkistan’ın Filistin gibi 1949’dan beri komünist Çin yönetimince işgal edilen bir İslam toprağı olduğunu ifade ederken şuanda Nzi vari ceza kamplarında 5 milyondan fazla Müslüman’ın tutuklu olduğunu ve Doğu Türkistan’daki çoğu akrabalarından kimsenin 3 yıldır bilgi alınamadığına dikkat çekti.

Ayrıca Doğu Türkistan konusunun Müslüman ülkelerde basın ve protestolar çeşitli tepkiler üzerinden Çin’in işlediği insanlığa karşı suçları duyurulmasını istedi. 

Fatma Hasan / M.Ali Atayurt 11.01.2020

Bu Haberi 5377 kişi okudu!
13/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.