Dünya Çapında Çin propaganda siteleri açığa çıktı

Çin Merkezi Propaganda dairesine bağlı dünyanın dört bir yanındaki internet siteleri açığa çıktı. Çoğunlukla “yerel medya” kisvesi altında Çin Komünist Partisi (ÇKP) için sahte propaganda işlevi görüyor.

Kanada merkezli araştırma kuruluşu "Citizen Lab" tarafından yayınlanan yeni bir araştırma raporu, Avrupa, Asya ve Latin Amerika'daki 100'den fazla Çin kontrolündeki İnternet sayfalarının kendilerini yerel haber siteleriymiş gibi sunduğunu ve çeşitli Çin yanlısı içerikleriyle algı yanıltıcı ve toplumu kötü yönlendiren hareketleriyle şüpheleri üzerine çekiyor.

Amerika'nın Sesi (VOA) nin bildirdiğine göre, Çin Merkezi Propaganda dairesinin yayınladığı propaganda materyalleri 30 ülkedeki Çin kontrolündeki internet sitelerinde servis ediliyor. İçerikler yerel haber ajansları ve Çin resmi medya kanallarını dayanak gösteriyor. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN PROPAGANDASINA MARUZ KALIYOR

İlgili Rapora göre: "Bu sitelerin Çin'in dış propagandası üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı düşünülse de, bu sitelerin hızla büyümesi ve yerel dil ve içerik uyumuna özen göstermeleri nedeniyle yerel medya ve izleyiciler ister istemez Çin’in algı yanıltıcı ve sahte propagandalarına maruz kalıyor.

Nitekim söz konusu sitelerdeki içeriğin çoğu, hayali kurgu ve komplo teorileri üzerine yoğunlaşmış veya Çin'i eleştirenlere saldıran, karalayan ve özellikle ABD'yi veya müttefiklerini hedef alan makalelerle göze çarpıyor. 

2001 yılında kurulan ve Kanada Toronto Üniversitesi Munk Küresel İlişkiler Enstitüsü’ü tarafından organize edilen “Citizen Lab” araştırmasında, Çin'in bu şekilde gizlenen propaganda sitelerinin 2020'nin yarısında ortaya çıktığını ve ana planlayıcının Shenzhen Şehri'nden Haimei Yunxiang Media Co., Ltd şirketi olduğunu öne sürerken, Çin propagandalarının fevkalade büyük bir etki yaratamayacağını, Fakat sorunun göz ardı edilmemesi gereken tehlikelerden olduğunu savunuyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: VOA

Bu Haberi 442 kişi okudu!
12/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.