Dokuz petrol sahası 5 Çinli şirkete satıldı

İşgalci Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki doğal kaynakları daha kolay ve hızla sömürülmesi amacıyla mevcut dokuz petrol ve gaz sahasının arama ve sondaj haklarını beş Çinli şirkete sattığı öğrenildi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 20 Kasım 2022 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Tabii Kaynaklar Denetleme dairesi tarafından 2022 planı kapsamında dokuz petrol ve gaz rezervleri arama ve çıkarma haklarının 3.117 milyar Yuan’a beş Çinli şirkete satıldığı açıklandı.

İhaleye giren şirketler arasında Çin Komünist Partisi'ne ait 7 işletme bulunuyor ve bunların dışında dolaylı olarak Çin’e bağlı 16 özel şirketinde ihaleye katıldığı ve en yüksek teklifi veren beş şirketin dokuz bölgesel maden sahasında madencilik faaliyetleri yapma haklarını satın aldığı bildirildi.

HANGİ ŞİRKETLER BUNLAR
Bölge kaynaklarını sömürme hakkı verilen şirketler arasında Doğu Türkistan’daki Xinjiang Enerji Gurup Petrol şirketi, Shaanxi Yanchang Petrol şirketi, ayrı ayrı üç bölgesel alan için arama haklarını ele geçirirken, sözde Xinjiang Yuanzhou Petrol şirketi, İç Moğolistan Wanchuang Gurup ve Ningxia Zhuli gayrı menkul emlak gurup başta olmak üzere ayrı ayrı bir bölüm için madencilik haklarını satın aldı.

Çinli şirketlere satılan dokuz petrol ve doğalgaz sahasının tamamı Doğu Türkistan'ın Tarım Havzasında bulunan ve maden rezervi açısından oldukça zengin topraklar olduğu biliniyor. Söz konusu petrol ve doğal gaz rezerv bölgelerinin maden arama haklarının satılma amacı, Doğu Türkistan'daki petrol ve doğal gaz yataklarını arama çalışmalarını güçlendirmek, Tarım Havzasında petrol ve doğal gazın geliştirilmesini ve işletilmesini hızlandırmak, ayrıca Doğu Türkistan'ın güney kısmındaki petrol ve doğal gaz üretim ve işleme endüstrilerini genişleterek petrol ve doğal gaz çıkarma üssü inşa etmek olduğu anlaşılıyor.

ENERJİ AÇIĞINI KAPATMAK İSTİYOR
Çin rejimi, sözde salgın bahanesiyle uyguladığı tam kapanma, Doğu Türkistan’daki soykırım nedeniyle getirilen uluslararası ticaret ambargoları, Çin eyaletlerinde art arda yaşanan felaketlerin yol açtığı kömür ve enerji açığını kapatma planları kapsamında, Doğu Türkistan'da kömür, demir cevheri ve petrol ile doğal gaz kaynaklarının yağmalanmasını yoğunlaştırdı. Buna ek olarak Doğu Türkistan kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak dışında yurt dışına ihraç ediyor. Ancak bu denli zengin toprakların asil sahibi olan yerli halka hiçbir kullanım hakkı tanımazken, Uygur Türklerini köle işçi olarak çalışmaya zorluyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 103 kişi okudu!
22/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.