Doğu Türkistanlı heyet, Filistin Alimler Birliği'ni ziyaret etti

Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı Dr. Alimcan Buğda başkanlığındaki bir heyet, 11 Kasım'da Filistin Alimler Birliği İstanbul merkezini ziyaret etti.

Doğu Türkistanlı heyeti, Filistin Alimler Birliği Başkanı Dr. Nawaf Takruri makamında karşıladı.

Görüşmede Doğu Türkistan Alimler Birliği yönetim kurulu olarak, yıllardır Çin'in baskı ve soykırımına maruz kalan Doğu Türkistan halkının, Filistin halkının haklı iddiasına destek verdiğini, Faşist rejimlerin her türlü baskısı ve zulmüne karşı olduğunu ifade ederek, İsrail'in Gazze'deki masum insanları 7’den 70’şe ayrım gözetmeksizin bombalamasının insanlık suçu ve aynı zamanda savaş suçu olduğunu dile getirdi. 

Heyet ayrıca, Soykırımda şehit düşenlere rahmet, yaralı Filistin halkına Allah’tan acil şifa diledi. 

ÇİN’İN ORTA DOĞU’DAKİ HESABI BAŞKA!
Doğu Türkistanlı heyet, Çin rejiminin 1949'dan bu yana Doğu Türkistan'da sistematik bir şekilde soykırım yaptığını, fakat Filistin / Orta Doğu konusunda Çin’in farklı hesapları olduğunu, Filistin'in yanındaymış gibi davranarak, İslam dünyasını kazanmak suratıyla, Doğu Türkistan'daki soykırımını örtbas etmekle birlikte, Enerji ihtiyacını karşılamak için partnerlerine yaranma çabası içersinde olduğunu hatırlattı. 

Ziyaretin sonlarına doğu Uygur heyet, Alimler Birliği üyelerinin Gazze'de tehlike altında olan Filistin halkına ulaştırılması için topladığı yardımları Filistin Alimler Birliği'ne teslim etti.

“FİLİSTİN HALKI, DOĞU TÜRKİSTAN’IN YANINDA”
Filistin Alimler Birliği Başkanı Dr. Nawaf Takruri, Doğu Türkistanlı heyetin ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ifade ederken, Doğu Türkistanlı kardeşlerinin bu zor günlerinde Filistin halkını unutmadığı ve ihtiyaç anında Filistin'deki mazlum insanlara kardeşlik mehrini taşımak için hareket ettiği için minnettarlığını bildirdi.

Ayrıca Filistin halkının her zaman Doğu Türkistan halkının haklı davasının yanında olduğunu vurguladı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1068 kişi okudu!
11/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.