Doğu Türkistanlı Alimlerden Basın Açıklaması

8 Ocak kapıların açılmasıyla birlikte “Uygurlar Mutlu” imajı yaratmak isteyen Çin, sahte ve düzmece Propagandalarını arttırarak uluslararası toplumu, özelliklede İslam dünyasını kandırmak için 14 Müslüman ülkeden yabancı delegeleri Urumçi ve diğer şehirde gezdirmişti. Tamamen Çin Propagandası amaçlı düzenlenen gezi organizasyonun faaliyetleri Kadim Türk yurdu Kaşgar, Yarkent  ve civarı illerin gezilmesiyle dün sona erdi.

Çin’in hileli ve önceden hazırlanmış kurmaca sahneleri gezen Müslüman Topluluklar Konseyi Başkanı Ali Raşid Al Nuaimi, daha ziyaretin ilk gününde gazetecilere verdiği demeçte, Çin'in insanlık dışı suç teşkil eden eylemlerini desteklemiş, Çin'in sözde “terörizmi ve aşırıcılığı ortadan kaldırma” adı altındaki zulüm politikalarından övgüyle bahsetmişti.

ARAP DELEGELERE UYGURLARDAN TEPKİ
Doğu Türkistan Diasporası tarafından tepkiyle karşılık bulan geziye ilişkin Türkiye merkezli Doğu Türkistan Alimler Birliği 10 Ocak'ta yazılı basın açıklaması yayımlayarak, söz konusu geziye iştirak eden gerçek iman sahibi Müslümanları Çin'in kandırmacasına inanmamaya ve konunun aslını araştırmaya çağırdı.

Beyanatta, Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi'ne yalnızca Çin'in göz boyama amacıyla önceden ayarladığı yerleri değil, aynı zamanda gözaltı kamplarını ve cezaevlerini de ziyaret etmesi çağrısında bulunurken, heyet üyelerinin Çin'in Doğu Türkistan'daki insanlık dışı soykırım suçlarını meşrulaştıran sorumsuz açıklamalardan kaçınmaları konusunda uyardı.

ULUSLARARASI KURUMLARIN RAPORU HATIRLATILDI
Açıklamanın sonunda, Müslümanların, Çin'in bölgedeki vahim durumu gizlemek gibi şer maksatlarla önceden planlanmış olan bu tür yalan propagandalara inanmamaları ve alet olmamaları çağrısı yapılırken, Doğu Türkistan halkının uluslararası toplumdan bölgedeki gerçek durumu ortaya çıkarılmasını beklediği hatırlatıldı ve BM İnsan Hakları Yüksek Komitesi ve Uluslararası Af Örgütü gibi kurum ve kuruluşların raporlarını dikkate almaları tavsiyesinde bulunuldu.

Ayrıca 11 Ocak'ta Doğu Türkistan Alimler Birliği bir video bildiri yayınlayarak, toplumu Çin'in oyununa gelmemeleri ve Çin'in suçlarına ortak olmamaları konusunda uyardı.

STK’LAT BİRLİĞİ, OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞIRDI
Öte yandan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lat Birliği, Çin'in İslam dünyasına yönelik sahte propagandasına karşı 11 Ocak'ta olağan üstü Sivil Diplomasi istişare toplantısı çağırdı. Toplantıda Çin'in son dönemde uluslararası toplumda yanıltıcı propaganda içerikleri yayma, Doğu Türkistan'da önceden ayarlanmış sözde yabancı heyetleri ziyaret ettirme ve bunları bir propaganda aracı olarak kullanma çabalarının etkisi ve buna karşı atılacak adımlar ele alındı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1029 kişi okudu!
12/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.