Doğu Türkistan Tatil Merkezi Olarak Pazarlanıyor

Pekin Kış Olimpiyatları yaklaşırken Çin, bu ilgiden faydalanarak Uygurlara soykırım yapılmasıyla gündeme gelen Doğu Türkistan’ı güya kış sporları merkezi olarak pazarlamaya çalışıyor.

Çin'in Uygurlara işkence ve insanlık dışı muamele uygulamaları, bölgenin ekonomik potansiyelinden yararlanmak isteyen yabancı şirketleri vazgeçirmiyor.

Çin'in Pekin'de düzenlenecek olan 2022 Kış Olimpiyatları yaklaşırken, hükümetin Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan'ı kış sporları merkezi olarak pazarlama çabalarının arttığı bildirildi.

Çin medyası, çatıları karla kaplı ahşap kulübeler önünden geçen atlı kızakların ve kayakçıların resimleriyle dolu ve tüm bunlar Olimpiyat oyunlarının bir parçası gibi sunuyor.

ÇİN, BÖLGEYİ TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYOR

BBC'nin haberine göre; sosyal medyada etkin isimler de, Çin'in Kış Olimpiyatları'nın yarattığı ilgiyi kullanarak Çin işgalı altındaki Doğu Türkistan gibi bölgeleri turizm cazibe merkezi haline getirmek için yürüttüğü kampanyanın küçük bir parçası olarak teşvik çalışmalarını güçlendiriyor. 

Çin Komünist Parti lideri Xi Jinping, 300 milyon Çinlinin kayak yapmasını sağlamak için bizzat çağrıda bulundu. Ancak bu çağrıya yanıt verenler sadece sosyal medya fenomenleri değil.

Birçok yabancı şirket de Olimpiyat oyunlarını izlemesi beklenen ekonomik canlanmadan pay kapmak için sıraya girdi. Snowboard, kar kayağı, şirketi Burton bunlardan sadece bir tanesi.

SOYKIRIMA RAĞMEN BÖLGEDE İŞ YAPMAK İSTİYOR

Burton Şirketinin Çin'deki yan kuruluşunun patronu Craig Smith, BBC'ye yaptığı açıklamada, insan hakları ihlali iddialarına rağmen, bölgede iş yapmaya devam etmek istediklerini söyledi.

Bilgilere göre Burton şirketi, Çin'deki varlığını gelecek birkaç yıl içinde üç katına çıkarmayı hedefliyor. Şimdiden Doğu Türkistan’ın kuzeyindeki Altay bölgesinde bir mağazası bulunuyor. Ancak Craig Smith, işin ikinci planda olduğunu, kendileri için önce snowboard yapanların geldiğini söyledi.

"KÖTÜ MUAMELE OLABİLİR, BEN BUNU DEĞİŞTİREMEM"

Smith, Batılı ülkelerin Uygurlara yapılan işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelelerle ilgili suçlamaları hakkında, "olabilir, ama bilmiyorum. Ben politikacı değilim. Bunun herhangi bir yönünü hiç incelemedim" dedi.

Bölgedeki insan hakları ihlalleri ile ilgili haberleri okuduğunu söyleyen Smith, yine de kendini bunlardan ayrı tuttuğunu, çünkü durumu değiştiremeyeceğini söylüyor.

ÇİN: SPORA SİYASET KARIŞTIRIYORSUNUZ

Komünist Lider Xi, kendisini eleştirenleri Kış Olimpiyatları'na siyaset karıştırmakla suçluyor. Aynı zamanda Olimpiyat oyunlarının siyaset üstü olması gerektiğini savunuyor.

Bu ifade, son derece cazip bir pazar olarak gördükleri Çin'deki operasyonlarını genişletmeye veya bu piyasaya girmeye çalışan bazı şirketlerin de durumun nasıl görülmesini istediklerini yansıtıyor.

İşin aslı ise Doğu Türkistan’da sistematik soykırıma uğrayan Milyonlarca insanın işkence, asimilasyon, zorla çalıştırma, kısırlaştırma gibi insanlık dışı cinayetleri, barış, kardeşlik, özgürlük sembolü ve küresel düzeyde en önemli organizasyonlardan olan olimpiyat oyunları vasıtasıyla Kara sicilini aklamak, apaçık zulmü örtbas etmek istiyor. 

IOC’YI CEZALANDIRACAK KANUN TEKLİFİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise hala insanları Olimpiyatların "iyilik için bir güç" olduğuna ikna etmek istiyor.

Bazı ABD'li milletvekilleri, Çin'in baskıcı politikalarına göz yuman Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (ABD) vergi muafiyeti statüsünü iptal eden bir tasarıyı onayladı.

Amerikanın sesi VOA’nin bildirdiğine göre Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Mike Waltz ve Demokrat Temsilciler Meclisi Jennifer Wexton'ın 19 Ocak'ta "Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile Çin arasındaki işbirliğini" araştırmak için ortak bir yasa tasarısını kabul etti.

12 ÜLKE SOYKIRIM OLİMPİYATLARINI BOYKOT ETTİ


Bilindiği üzere Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na karşı ABD, Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, İskoçya, Kosova, İsviçre, Danimarka, Japonya, Almanya ve Yeni Zelanda doğrudan veya dolaylı bir şekilde İnsan Hakları sicili oldukça bozuk olan ve işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik soykırım, insanlığa karşı suç işleyen, Tibet, Hong Kong ve İç Moğolistan’da insan hakları ihlallerine imza atan Çin rejimini boykot etmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 444 kişi okudu!
22/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.