Doğu Türkistan Raporu İİT’ye sunuldu

Uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar Birliği tarafından Malezya Dışişleri Bakanlığı Afganistan Özel Temsilcisi ve Malezya Akademik ve Eğitim Kurumu (WADAH) Başkanı Prof. Ahmed Azzam Abdurrahman’a emanet edilen Doğu Türkistan raporu, İslam İşbirliği Teşkilatı Özel Elçisine teslim edildi.

Bilgilere göre Profesör Ahmed Azzam, Çin'in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Müslümanlara ve dine yönelik suç faaliyetlerine ilişkin raporu sunmak üzere 22 Kasım'da İslam İşbirliği teşkilatı İİT Özel Temsilcisi Dr. Dodik Arianto ile bir araya geldi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği üyesi Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından hazırlanana Raporda Çin'in Doğu Türkistan'da devam eden soykırımı, İslam ve Müslüman karşıtı politikaları, Camilerin kutsal mekanların yıkılması, Müslümanların zorla dinden uzaklaştırılması ve dini inkar etmeye zorlamak gibi insanlık dışı uygulamaları detaylıca inceleniyor.

Raporun sonunda, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Burma hükümetinin Burma’daki Müslümanlara karşı gerçekleştirdiği soykırımın durdurulması için Soykırımın Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılanmasına yol açtığı gibi, Çin'inde Doğu Türkistan'da gerçekleştirdiği soykırımı nedeniyle adalet mahkemelerine teslim edilmesi istendi.

Ahmed Azzam Abdurrahman başkanlığındaki bir heyet, 30 Ekim'de Uluslararası Doğu Türkistan teşkilatlar Birliği'ni ziyaret etmişti. Birlik mensubu kuruluşların başkanları Ahmed Azzam’a Doğu Türkistan’daki mevcut durum, Çin’in Uygurlara yönelik yürüttüğü insanlık dışı politikaları, ıslama ve insaniyete karşı gerçekleştirilen suçlar hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştu.

Ayrıca Doğu Türkistan'ın güncel sorunu, Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesinin içinde bulunduğu krizler ve çözümü konusunda, karşılıklı iş birliği konusunda mutabakata varılmış, sonuç itibariyle Prof. Ahmed Azzam Abdurrahman, Doğu Türkistan raporunu İslam İşbirliği Teşkilatı'na İİT sunmak görevini üstlenmişti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 60 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.