Doğu Türkistan pamuğu Çin’in iştahını kabarttı

Pamuk ipliğinin uluslararası fiyatı yükselirken, Çin rejimi Doğu Türkistanlı halkı fiziki cebri çalışmaya zorlayarak ürettiği pamuk ipliğini Çin’e kaçırmaya ve ihraç etme hızını arttırdı. Bu minvalde Doğu Türkistan'ın her yerinden yüksek kaliteli pamuk ipliği üreterek özel trenlerle Çin eyaletlerine transfer ediyor.

Çin Halkı ağına göre, pamuk ipliği ve pamuklu kumaş pazarının uluslararası talebi ve değeri artışa geçerken Çin rejimi, Doğu Türkistan'ın pamuk ipliği endüstrisine yoğunlaşarak Çin'e ulaştırmak için yeni bir özel tren seferi başlattığı öğrenildi.

Çin Demiryolu şirketi Urumqi Şubesi, Kaşgar Merkezi Yük Taşımacılığı Dairesi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu yıl Doğu Türkistan'daki Çin demiryolu departmanı büyük miktarlarda mal taşımaya odaklanarak üstün kalite Pamuk tedarikini güvence altına aldı” deniliyor.

HER AY 6.500 TON PAMUK ÜRÜNÜ TEDARİK EDİLİYOR
Bilgilere göre yıl başından buyana Çin rejiminin pek çok anlaşma imzaladığı, anlaşma kapsamında Guangdong Foshan'a her ay Doğu Türkistan'da işlenen 6.500 ton pamuk ipliği tedarik edildiği öne sürülüyor.

Çinli Dongchunxing tekstil firması nakliye bölümü sorumlu personeline göre, şirketin Doğu Türkistan'da 1 milyon çuval pamuk ipliği işleme ölçeği olduğu, halı hazırda şirketin Doğu Türkistan'da işlenen 130.000 ton pamuk ipliğinin %60'ını Guangdong'a, %40'ını da Jiangsu, Zhejiang ve Çin'in diğer illerine naklettiği, Ocak ayından bu yana, Çin'e demiryolu ile 10.000 tondan fazla pamuk ipliği sevk edildiğini açık ediyor.

UYGURLARI KÖLE İŞÇİ OLMAYA ZORLUYOR
Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor. Artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölge, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %85 ihtiyacını gideriyor. Doğu Türkistan'dan kaçırılan pamuk ağırlıklı olarak Aksu ve Kaşgar illerinden gelmektedir. Çin haber kaynaklarına göre 2022 yılında Çin'in Doğu Türkistan'daki toplam pamuk üretme kapasitesi 22.150.000 ton’a ulaşıyor. Buna rağmen Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

Geldiğimiz noktadaysa Çin, Doğu Türkistan'da zorla çalıştırma yoluyla dokunan pamuk ipliğini Guangdong, Zhejiang, Jiangsu ve diğer vilayetlerdeki tekstil ve giyim sanayilerinin yoğun olduğu bölgelere taşıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 340 kişi okudu!
24/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.