DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR MEDENİYET EVİ ÇOK YAKINDA AÇILACAK

Çin komünist Partisinin, Doğu Türkistan’da 5 milyondan fazla Uygur Türkünü suçsuz yere ceza kampına kapatması ve Uygur Türkü genç kız erkekleri köle gibi Çin fabrikalarında zorla çalıştırmasının yanı sıra Uygur Türklerine özgün kültür medeniyetini yansıtan her şeyi, özellikle Ev İmaretlerini Çin tarzına değiştirme politikası, Kültürel soykırım boyutuna geçti.

Halka olan baskıların artması Doğu Türkistan diasporasında güçlü tepkilere neden oldu. Çinin bu kültür katliamına karşı Türkiye merkezli Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği başta olmak üzere, halkın desteğiyle, bu yılın başında tadilata başlanan Ankara'daki Doğu Türkistan Kültür evi, 10 Ağustos inşaatını tamamladı. Ve çok yakında tüm gönül dostlarımızı misafir etmeye hazırlanıyor.

Bu konuda ziyaretimizi kabul eden Doğu Türkistan kültür evi sorumlusu sayın Abdulhemid Pamir, Evin yapılma amacının Ankara’daki Uygur toplumu arasında bir sosyal ve kültürel aktiviteler yapılması ve çeşitli Sivil toplum kuruluşları, siyası partilerle ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlandığını açıkladı.

Aynı zamanda Ankara’da bulunun Doğu Türkistanlı öğrenciler içinde sosyal aktivite merkezi olmasını hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Doğu Türkistan Kültür evi ile ilgili sosyal medya hesabından görüntü paylaşan Doğu Türkistan Sivil Toplum kuruluşları birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Ankara'daki Doğu Türkistan Uygur Kültür Evine son rötuşlar yapıldığı ve halkımızı, tüm gönül dostlarımızı ağırlamak için hazırlanmaya başladığını açıkladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 2493 kişi okudu!
15/08/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.