Doğu Türkistan Halkı Açlığa Terk Edildi

Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde yayılan son görüntüler Çin Propagandalarının yalanlarla dolu olduğunu bir kez daha kanıtladı.

15 Ağustos'ta sosyal medya da yayılan 32 saniyelik bir video görüntüsünde, sözde “salgın önlemleri” bahanesiyle alınan tedbirler kapsamında, evlerine kapatılan bazı kimseler, ne durumda olduğunu basit sözlerle ifade etmeye çalıştığı kaydediliyor. Video’da konuşan bir kadın, bahçesinde yetiştirdiği bitkilerden yemek yapıp yapamayacağını söyleyerek yiyeceklerinin bittiğini şu şekilde anlatıyor. “Bu çiçeğin yapraklarında ne yemek yapılabilir? Bileniniz var mı? Başka yiyecek bir şey kalmadı, çiçeklerin yapraklarını yemek zorundayız.”

YASAĞA UYMAYAN ÇOCUKLARI CEZALANDIRDI
14 ağustos çekilen bir diğer 8 saniyelik videoda ise sokağa çıkma yasağına uymayıp dışarı çıkan 3 çocuğun polis tarafından tutuklanıp semt konağına götürüldüğü ve “ibret olsun” diye başlarına bir tahta koyarak semt merkezinde koşmaya zorlayarak cezalandırdığı ve sosyal medyada paylaşarak, her kimse evden çıkmaya kalkışırsa ağır biçimde cezalandırılacıyla tehdit edildiği öğrenildi.

15 Ağustos'ta yayılan bir başka görüntüyse Çin medyasında yapılan “ürün arzı yeterli, fiyat istikrarı korundu ve halkın ihtiyaçları garanti altına alındı” gibi yalan propagandalarının sahte olduğunu ortaya çıkardı. Video da konuşan ve Turfan’dan olduğu tahmin edilen bir çiftçi kadın, durumu şöyle anlattı. “Ey salgın! Nereden geldin?! Senin yüzünden her şeyin fiyatı uçtu. Ancak üzümlerimizin fiyatları artmadı. Bir kilo üzüm bu kadar para etmezken, bir demet sebze nasıl bu kadar pahalı olabilir? sonumuz ne olacak?” şeklinde Doğu Türkistan halkının karşı karşıya olduğu baskı ve zorluğu dile getirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 327 kişi okudu!
17/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.