Doğu Türkistan dostu Malezya Başbakanı oldu

Yıllardır Doğu Türkistan meselesine yakından ilgi alaka gösteren mazlum halkın sesine kulak veren sayın Hacı Enver bin İbrahim, Malezya'nın 10. Başbakanı seçildi. Bu bağlamda Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, 24 Kasım 2022 tarihinde yeni başbakan’a tebrik mesajı gönderdi. 

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği çatısı altındaki 25’ye yakın kuruluş adına gönderilen tebrik mektubunda, “başbakan Hacı Enver İbrahim’in yeni görevinde başarılar diliyoruz ve kendisini tebrik ediyoruz.” İfadeleri yer alıyor. 

MALEZYA HALKIYLA GÖNÜL BAĞI KURULDU

Geçtiğimiz dönemde Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak sivil diplomasi hareketi kapsamında Malezya halkıyla yakın ilişki kurarak Mazlum Uygur halkıyla gönül bağı kurulmuştu.

Mektupta, Doğu Türkistan halkının Çin'in Güneydoğu Asya ülkelerine doğru yayılmacı siyasetine karşı müslümanları uyarmak ve İslami değerleri korumak gibi konularda Malezya halkıyla ortak değerlere sahip olduğu, Malezya dahil tüm Müslüman ülkelerin refahı ve kalkınması bağlamında ortak çıkarları gözettiği belirtiliyor. Ayrıca tebrik mesajında bundan sonraki süreçte Doğu Türkistan konusunda Malezya hükümetiyle daha fazla alanda iş birliğinin geliştirilmesi beklentiside yer alıyor. 

DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİNE AŞİNA

Yıllardır Sayın Hacı Enver bin İbrahim liderliğindeki ABIM, GPM ve diğer Malezyalı kuruluşlar, Doğu Türkistan meselesinin Malezya'da güçlü gündeme taşınmasında önemli rol oynuyor. Doğu Türkistan diasporasına çeşitli alanlarda yardım ve işbirliği sağlamayı ve yakın ilişkide bulunmayı sürdürüyor.

Yeni başbakanın bundan sonraki süreçte Doğu Türkistan konusunda daha kapsayıcı çalışmalar yapacağı beklentiler arasında. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 519 kişi okudu!
24/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.