Doğu Türkistan’dan sızan görüntüler Çin zulmünü yansıtıyor

Çin komünist partisi işgalden buyana Doğu Türkistan’da hem bölge üzerine hem de halka yönelik topyekûn imha politikası izleniyor.

Uluslararası insan hakları savunucuları, Kamp tanıkları ve ilgili raporlar Halkı Milli ve Dini değerlerinden vazgeçmeye zorlamak ve Çin kültürü, yaşam tarzı ve medeniyetini dayatarak asimile etmeye çalışmak, bölgedeki Türk ve İslam kültürü ile özdeşleşmiş kadim imaretleri restorasyon bahanesiyle Çin görünümünde yeniden inşa etmek, Çin’deki Hitay’ları (Halk arasında Çinli demek) özel imtiyazlar verip Doğu Türkistan’a yerleştirmek, Uygur Türklerinin büyük çoğunu farklı şehirlerdeki Çinli işletmelerde veya Çin’e sürgün etmek yoluyla Çinli fabrikalarda zorla çalıştırılmak üzere Köleleştirmek gibi uygulamalarla Bölge biyografisinden nüfusuna kadar sistematik soykırım ve kültürel katliam politikası yürütüldüğünü öne sürüyor.En son Kamp tanığı Zumret Davut Hanımın Çin kaynaklı Sosyal medyadan paylaştığı video görüntülerinde Uygur Türkü İki gencin düğün merasimi gösteriliyor.

DÜĞÜN DEĞİL YEMİN TÖRENİ!

Ancak Görüntülerden düğünün Komünist parti organizasyonuyla gerçekleştirildiği net bir şekilde anlaşılırken mikrofonla konuşan görevli kadının söylediklerini tekrar eden çift, adeta Yemin törenindeymiş gibi ÇKP’ye bağlıyız!, ÇKP’ye sadığız!, ÇKP’yi himaye edere!, ÇKP’nin kanun nizamına riayet ederiz!, ÇKP’nin Doğum Kontrolü siyasetine kesinlikle uyarız!, ÇKP’yi seviyoruz!, Ulusal güvenlik ve sosyal istikrarı koruruz! gibi vatlar verdiği görüntüleniyor.

UYGUR TÜRKLERİ, ÇİN KİLÜRÜ DAYATMASIYLA ASİMİLE EDİLİYOR

Bir başka videoda ise Doğu Türkistan'da, belirli bir salonda Uygur Türklerinin Çin geleneksel kostümleri giyerek Çin tiyatrosu gösterisi yaptığı ve eğitim süreci kaydediliyor.

Ancak Çin SIKILMADAN ve UTANMADAN, uluslararası toplumun gözüne baka baka Uygurları yalanlayan ve Bölgede hiçbir insan hakları ihlallerinin söz konusu olmadığı, Uygurların kültürüne saygı duyulduğu iddiası üzerinde durmayı ısrar ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/posts/476704623486156

Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/posts/476691836820768
Bu Haberi 432 kişi okudu!
31/03/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.