Doğu Türkistan’dan Çin’e 3.340 km’lik boru hattı

İşgalinden bu yana Doğu Türkistan'ın kaynaklarını talan eden sömürgeci Çin, enerji krizini çözebilmek için dördüncü akım yönlendirme boru hattının inşaat çalışmalarına başladı. 3 bin 340 kilometre uzunluğundaki boru hattı, Doğu Türkistan’dan Çin’in batısındaki Ningxia bölgesine doğal gaz kaçırmak için kullanılacak.

Çin’e göre 3 bin 340 kilometre uzunluğundaki bu boru hattıyla Doğu Türkistan’dan çıkan doğal gazı Çin’e taşıma yoluyla enerji dağılımında rasyonel bir uygulama yapılanmasını sağlayacak.

AMAÇ, ENERJİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK
İnşaatın yüklenicisi China Oil & Gas Piping Network Corporation Genel Müdürü Zhang Wei’nin ifade ettiğine göre, söz konusu boru hattı, toplam 3 bin 340 kilometre boyunca Kaşgar’ın Uluğçat İlçesinden başlayıp  Ningxia-Hui Bölgesi’nde yer alan Zhongwei şehrine kadar uzanacak. Boru hattı, yapımı tamamlandıktan sonra, enerji nakil projesinin yıllık kapasitesini 100 milyar metreküpe kadar çıkaracak.  

Ayrıca Zhang, adı geçen kuruluşun, Çin’in enerji güvenliğini teminat altına almak amacıyla petrol ve doğalgaz boru hattı şebekesini geliştirme çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR
Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 194 kişi okudu!
30/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.