Doğu Türkistan’daki Ceza Kampları varlığını sürdürüyor!

Çin rejimi Doğu Türkistan’daki Toplam kampları veya resmi adıyla "mesleki eğitim okullarının" kapatıldığını yutturmaya çalışsa da, bölgeden gelen ipuçları ve gerçek durum, Kampların hiç kapatılmadığı ve Çin’in sahte propagandalarını gün yüzüne çıkarıyor. 

Özgür Asya Radyosunun (RFA) bildirdiğine göre, İli Eyaleti, Korgas İlçesine bağlı Suidung kasabası ve çevresinden sorumlu kent sekreteri eskiden mevcut 40-50 adet Toplama Kamplarının kapatılma sürecinin tamamlanmasına rağmen hala pek çok yerde faaliyette olan tesislerin mevcut olduğunu doğruladı.

TOPLAMA KAMPLARI HALA FAALİYETTE 
Geçtiğimiz günlerde Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde yayılan bir “satılık daire” ilanında, evin adresi tarif edilirken, “Mesleki eğitim okulunun yakınındaki “Benzinlik” Pazarında ” şeklinde ifade ediliyor. 

RFA muhabirinin uydu telefonuyla temasa geçtiği Suidung Saybağ köy sekreteri Çin rejimini aklayarak, Suidung'da eskiden 40-50 adet Toplama kampı bulunduğunu, şimdi Suidung’da bunlardan en az ikisinin hâlâ faliyet göstermekte olduğunu teyit etti. 

Bilgilere göre Kampın, Suidoung kasabasının birinci girişine bağlanan Ili-Urumçi yolu üzerinde bulunduğunu ve yerel halk tarafından “Benzinlik” olarak tarif edildiği öğrenildi.

UYDU GÖRÜNTÜLERİYLE TESPİT EDLMİŞTİ
Bahse konu Kamp, Kanadalı Toplama Kampı araştırmacısı Shawn Zhang tarafından daha önce uydu görüntüleri aracılığıyla keşfedilen ve üzeri kurşunla kaplı yapıların olduğu devasa alana kurulan Korgas’taki bilinen ilk tesislerden olduğu düşünülüyor.

Başka bir kampın ise Suidoung'un Yeniavat mahallesinde olduğu, bu kampın Ili-Urumçi yolu üzerindeki Suidung'un ikinci girişine yakın pazar yerine inşa edildiği, çevresinde “Aşlık Zavuti” (Erzak Silosu) olarak bilinen yerel sakinlerin aşina olduğu yapıların olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl yapılan incelemelerde eski Korla pazarı ve Maralbeşi pazarında çok sayıda kampların varlığı yerel sakinler tarafından doğrulanmıştı. 

İLGİLİ HABERLER: KAMPLARI HAPİSHANEYE DÖNÜŞTÜRÜYOR!

2018 yıl sonu itibarıyla Çinli yetkililer, uluslararası kamuoyunun baskısından kurtulmak ve toplumu kandırmak için Doğu Türkistan’daki Toplama kamplarını kapattığını iddia ederken aslında hapishanelere çevirmişti. Yasadışı bir şekilde tutulanları sudan bahanelerle en az 2 ile 9 yıla varan hapis cezalarıyla, görünürde yasal tutuklulara dönüştürmüştü. 

Dönemin Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” eski kukla başkanı Şöhret Zakir, Pekin'de düzenlediği özel basın toplantısında bölgedeki "mesleki eğitim okullarının" yani Toplama Kamplarının tamamının kapatıldığını ve buradaki sözde "Kursiyerlerin" hepsi mezun olduğunu duyurmuştu.

Böylece uluslararası toplumun eleştirilerini ve soruşturma taleplerini sindirmeye çalışan Çin, o günden beri Toplama kamplarının tamamen kapatıldığı yalanını ortaya atarak Tesislerin varlığını uluslararası toplumdan saklamaya çalışıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA

Bu Haberi 1029 kişi okudu!
18/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.