Doğu Türkistan’da Zorunlu Çalıştırma çoğalıyor

Çin'in yayın organı Tanrıdağ web sitesinin verdiği haberine göre, Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer "İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenliğin Gelişimi" konulu bir basın toplantısı düzenleyerek, Bu yılın Temmuz ayı sonu itibariyle, Doğu Türkistan’daki kırsal alanlarda 356.200 kişinin sözde istihdam bahanesiyle zorla çalışmaya gönderildiğini ve endüstriyel alanlarda yıllık hedeflenengörevin %77’sinin tamamlandığı bildirildi.

Çin medyasında çıkan haberlerde "Temmuz ayı sonu itibariyle Doğu Türkistan’da, toplam 693.600saat mesleki eğitimgerçekleştirilerek, 1.1 milyon kişisözde istihdam edildiği ve bu sayınınyıllık hedeflenen plana göre %63,5 oranında gerçekleştiği ileri sürülüyor.

Çinli yetkililer yaptıkları propagandada kırsaldaki sivillere yönelik Çin merkezi hükümetinin yeni siyaset ve himayesinde "Yoksulluğu Azaltma” istihdamı yayma”, "kalıcı İstikrarın korunması" ve "mesleki beceri eğitimi" adı altında Doğu Türkistan’da asimilasyon, köleleştirme ve sistematik soykırım uygulamalarını güçlendirdiğini gözlere önüne seriyor.

Gözlemciler, Kırsal alanlarda çalışan 356.000'den fazla kişinin Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki geniş çaplı zorunlu çalıştırma politikası kapsamında köleleştirildiğine inanıyor. Nitekim Çin hükümeti, 2017 yılında Doğu Türkistan’da geniş çaplı bir kamp sistemi uygularken sözde özgür yaşadıkları iddia edilen kişileri “fazla emek” adında Doğu Türkistan’ın içi ve dışındaki Çin fabrikalarına sürgün ederek zorla çalıştırıyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 143 kişi okudu!
24/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.