Doğu Türkistan’da nükleer test alanları genişletiliyor

Nikkei tarafından elde edilen uydu fotoğraflarının analizine göre Çin, Doğu Türkistan’daki nükleer test tesislerini genişletiyor.

Pekin, yıllar önce bölgedeki nükleer testlerini durdurduğunu iddia etmişti. Ancak uydu fotoğraflarına göre, Çin’in nükleer test kapasitesini tekrardan güçlendirmeye çalıştığı görülüyor.

İddianın kanıtı olarak, bölgede bir dağın yamacına dikilen geniş kaplamalar ve yakınlarda yığılmış kırık kayaların altına gizlenmiş test için yeni bir “altıncı tünel” kazısının varlığı olduğu söyleniyor.

Yeni inşaatın kanıtı, Doğu Türkistan üzerindeki bir uydu tarafından tespit edildi. Birçok analist, gizli nükleer test alanının Çin Ordusu tarafından güvence altına alındığına inanıyor.

ABD’li özel bir şirket olan AllSource Analysis’den bir uzman, “Çin, batıdaki askeri nükleer test tesislerini doğudaki olası yeni test alanlarına bağlanmasıyla birlikte nükleer testleri her zaman yapabilir” dedi.

ÇİN, ABD İLE EŞİT BİR ASKERİ GÜÇ OLMAYI HEDEFLİYOR
Çin’in 2.04 milyon askeri personeli var. Çin Ordusu dünyanın en büyük askeri gücü konumunda olmasına ve personel sayısı bakımından ABD’nin ordusundan 1.5 kat daha büyük olmasına rağmen, son zamanlarda asker sayısı konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu durumun sebebinin, Çin’de eskiden uygulanan “tek çocuk politikası” olduğu düşünülüyor.

Xi Jinping, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) “doğu, batı, kuzey, güneyi” yönettiğini söyledi. Ancak Çin’in askeri sisteminin yolsuzluğu büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Çin Ordusu ayrıca hazırlıksız durumda; ordunun son gerçek savaş deneyimi 1979 Çin-Vietnam Savaşıydı.

Xi yönetimi, Tayvan’ı zorla almak istiyor olabilir. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Rus askeri teçhizatının kalitesindeki sıkıntıların yanı sıra Çin’in ekipmanının kalitesini de sorgulattı.

NÜKLEER SİLAHLAR

Nükleer silahların tüm bu hesaplamaları nasıl etkileyeceği belli değil. Çin, Doğu Türkistan’da sonuncusu 1996’da olmak üzere beş yeraltı nükleer testi gerçekleştirdi. Altıncı bir tünelin kazıldığına dair kanıtlar, bir yeniden başlamaya işaret ediyor.

Bölgeden davet edilen ihalelerde de bazı çarpıcı kanıtlar var. Nisan ayında, resmi bir Çin tedarik web sitesi, “10 radyasyon dozu alarmı”, “12 koruyucu giysi” ve “bir yara yeri lekesi dedektörü” için teklifleri davet etmişti.

Doğu Türkistan’da nükleer santral olmamasına rağmen, 2022’nin bölgede radyoaktivite izleme kapasitesini güçlendirmenin başlangıç yılı olduğu açıklandı.

Ekim 2020’de bölgede uydular yeni arazi tesviye faaliyeti tespit etti. 2021’de büyük kamyonlar gelip gitti ve 2022’nin ilk yarısında altıncı tünelin güç altyapısı yapıldı. Haziran ayında patlayıcı depolama tesisi tamamlandı.

Bu gelişmelerle birlikte çevrede artan radyasyon tespit edildi. Yakınlarda nükleer füze fırlatmak için kullanılabilecek yeni bir yeraltı tesisi kuruldu.

TAYVAN BOĞAZI
Hitotsubashi Üniversitesi’nde Doğu Asya güvenliği üzerine çalışan bir profesör olan Nobumasa Akiyama, “Muhtemelen Çin küçük nükleer silahlar kullanmakla tehdit ederek ABD’nin Tayvan Boğazı’na müdahalesini caydırmak istiyor.” dedi.

Tayvan Boğazı’nda acil bir durum olursa, zaferde deniz kontrolü elbette kilit olacaktır. Sınırlı vuruş kabiliyetine sahip küçük nükleer silahlar, ABD uçak gemilerinin bölgeye girmesini engelleyebilir.

Rusya da, Ukrayna’daki havaalanlarında ve nüfusun az olduğu bölgelerde küçük nükleer silahları kullanma tehditlerinde bulundu.

Bu arada analizlere göre, Nevada Ulusal Güvenlik Bölgesi’ndeki U1a Kompleksi’nde ABD nükleer faaliyetlerini artıyor gibi görünüyor.

Başkan Joe Biden “nükleersiz bir dünya”yı sözlerine rağmen, ABD 2021’de altı adet nükleer test gerçekleştirdi. ABD, dünyanın nükleer savaş başlıklarının dörtte birinden fazlasını elinde tutarak, Çin ve Rusya ile rekabet etmeye devam ediyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 160 kişi okudu!
03/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.