Doğu Türkistan’da hava savunma Alarmı test edilecek

Doğu Türkistan'daki Çin rejimi, bu ay hava savunma pilot bölgelerde birleşik hava savunma sistemleri için alarm testi yapacağını duyurdu.

Çin Halk Ağı'nda dün yer alan habere göre, işgalci Çin rejimi Doğu Türkistan genelinde, sözde “bireysel savunma eğitimi” adı altında, halka korku salmak amacıyla, “Halkın ulusal savunmaya bakış açısını geliştirmek,” “Halkın hava savunma konusundaki farkındalığını güçlendirmek” Hava savunma sinyalizasyon teçhizatının performans kontrolü” vb. Envaı çeşit bahanelerle 16 Eylül yerel saat 12:00 ile Hava savunma uyarı sinyali, deneme, kontrol çalışmaları yapılacağını duyurdu.

DOĞU TÜRKİSTAN GENELİNDE YAPILACAK
Duyuruda hava savunma alarmının 3-4 gün civarı aralıksız verileceği belirtilirken, 18 Eylül Yerel saat 10.19'dan itibaren hazırlanma sinyali verileceği, her bir devriyede 36 saniye durmadan çalması ve 24 saniye boyunca bekleme sütesin, ardından aynı döngüde üçer dakika süreyle tekrarlanacağı belirtiliyor. 

Ayrıca Gerçek zamanlı Hava savunma alarmının altı saniye verileceği, altı saniye duraklayacağı ve böylece 15 kez tekrarlanacağı ifade ediliyor. 

Bilgilere göre, Çin rejimi Hava savunma alarmı duyurusunu, tüm vatandaşların hava savunma sinyal türlerini ayrıt etmesi ve tanımlayabilmesi, bunlara aşina olması adına verileceği, halkın normal yaşam, üretim ve çalışma düzenini sürdürmesi gerektiği aktarılırken, Urumçi, Sanci, Kuitun, Karamay, Gulca, Korla, Çöçek, Kumul, Turfan, Aksu, Kaşgar, Bortala, Hotan, Atuş, Altay, Şihu ve diğer şehirler “Pilot bölge” belirlendiği ve hava savunma uyarı sinyalinin eş zamanlı olarak verileceği öğrenildi. 


İLGİLİ HABERLER: ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN'DA HAVA SALDIRISI ALARIM TESTİ YAPACAK


Gözlemciler, Çin rejiminin son dönemde küresel topluma Doğu Türkistan'ı güllük-gülistanlık, turizm cenneti olarak tanıtmaya çalışırken, diğer yandan da Doğu Türkistan'daki sıkı kontrol ve baskı politikalarını devam ettirdiğini, turizm bahanesiyle insanlık dışı suçlarını gizlemeye çalıştığını, aslında hep bir savaşa hazırlığı, korku ve endişe içerisinde olduklarını, uluslararası baskı ve Dünya ülkelerinin Çin karşıtı hamleleri karşısında Çin’in giderek agresif ve hırçınlaşmaya başladığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1215 kişi okudu!
13/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.