Doğu Türkistan’da Çocuk kampları çoğalıyor

Uygurları asimile etmek için geniş çaplı yatılı anaokulu tarzı kreşler, gerçekte ise çocuk kampları tesis eden ve asıl hedefi, Uygur çocukları olan Çin hükümeti, bu yıl yine Doğu Türkistan’da anaokulu inşaatını genişletmeye devam ettiği bildirildi.

Çin’in yayın organı Xinjiag günlük gazetesine göre Doğu Türkistan’daki sosyalist inşaatçıların ve haleflerindeki eğitim planlarının aynı zamanda Çin komünist Partisinin (ÇKP)14. Beş Yıllık Plan dönemindetemel hedeflerinden biri olduğu ifade ediliyor.

Doğu Türkistan’daki Xinjiang Eğitim Departmanı sorumluları 2 Kasım'da gazeteye verdiği demeçte, bu yıl Doğu Türkistan’daki okul öncesi yatılı anaokullarına 428 milyon yuan yatırım yapıldığını, böylece 28 yeni anaokulunun daha kurulduğunu belirtti.

Haberde bu anaokullarının hangi bölgelerde kurulduğu ve öğrenci kaynağı hakkında henüz bilgi bulunamadı ancak 28 anaokulunda 8400 çocuk için konaklama yeri olduğu bilgisine ulaşıldı.

Çin hükümeti 2017 yılında başlatan ve bazı Batılı hükümetler ve parlamentolar tarafından "soykırım" yapmakla eleştirilen geniş çaplı keyfi tutuklamada, birçok kamp tipi yatılı anaokulu kurdu ve ebeveynleri tutuklanan Uygur çocuklarını sözde “melekler evi” adı verilen çocuk kamplarına kapattı ve hala Çinli eğitmenler sayesinde Çinlileştiriliyor.


Araştırmacılara göre, 600.000 ila 800.000 Müslüman Uygur çocuğun şu anda Çin hükümeti tarafından sözde "yatılı ana okullarda" barındırıldığını doğruluyor.Uzmanlar, Çin'in 14. Beş Yıllık Plan sırasındaki hedefi, 2025 yılına kadar okul öncesi anaokullarının ve liselerin toplam kayıt oranının yüzde 98'den fazla olmasını sağlamak olduğunu ve bunun Doğu Türkistan nüfusunun tamamı demek olduğunu kaydetti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 1437 kişi okudu!
03/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.