Doğu Türkistan’da Çin Propagandası arttı

Çin’in kontrolündeki Tanrıdağ haber sitesinin dün bildirdiğine göre Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Yetkilileri, taban düzeyinde siyasi eğitim alma çalışmaları hakkında bir video konferans toplantısı düzenleyerek "siyasi farkındalığı zirveye yükseltmek ve tabanda siyasi eğitimin coşkusunu hissetmek "temaları vurgulandı.

Tanrıdağ haberine göre Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Parti (ÇKP) Komitesi Daimi üyesi ve aynı zamanda ÇKP propaganda dairesi başkanı Tian Wen her derece memurlara seslenerek "Siyasi farkındalığı zirveye yükseltmeye devam etmeli, durumu ve görevleri net bir şekilde kavramalı, her zaman parti hükümeti takip etmeli, siyasi eğitim görevini tamamlamalı ve Siyasi Terbiyenin etkili olması sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bilgilere göre Doğu Türkistan'ın yedi il ve ilçesindeki sözde "ÇKP Tarihi Araştırma Liderlik Grup Ofisi"nden yetkililer, siyasi eğitim programlarının her düzeyde güçlendirilmesini sağlamak için çabaladığı ifade ediliyor.

ÇKP yetkilileri bu yıl yüzüncü yılını anma bahanesiyle Doğu Türkistan’da Kızıl propagandasını yoğunlaştırmıştı, bu süreçte Çin, Doğu Türkistan'da şiddetli baskılar altında yaşamını sürdüren Müslüman Türkleri beyin yıkama, asimilasyon, siyasi eğitim yoluyla daha fazla bastırmak ve kontrol etmek için "parti Hükümeti sonsuza kadar takip et" adı altında Doğu Türkistan'ın her yerine misyonerler gönderdiği ve tabana kadar memur indirdiği biliniyor.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizli tutmaya çalışırken aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

Oysa Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine dahası Soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Müslüman Kadınlar kısırlaştırılırken Dine ait her şey yasaklanmış durumda.

Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, Pekin idaresinin soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 128 kişi okudu!
10/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.