Doğu Türkistan’da birçok hayalet ev ortaya çıktı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da 2017’de başlayan soykırım politikaları nedeniyle büyük şehirlerden dahi haber alınamazken köylerin durumu hakkında ise hiçbir bilgi yoktu. AFP muhabiri gittiği Doğu Türkistan köylerindeki izlenimlerini anlattı.

Çin’in Müslüman Türklere yönelik baskısında kaybolan insanların evleri, Doğu Türkistan’ın kırsal kalbinde kilitli ve sessiz duruyor. Diğerleri harap ya da terk edilmiş halde yatıyor ve yerel halk gözaltına alınanların kaderlerini öğrenmek isteyen AFP muhabirlerini kovalıyor. 

Çin hükümeti, 2017’den itibaren kuzeybatı bölgesindeki Uygurları terörle mücadele politikası olarak adlandırdığı bir politika kapsamında toplama kamplarına almaya başladı. Bir milyondan fazla insanın gözaltına alındığı ve şiddet, tecavüz ve siyasi endoktrinasyon da dahil olmak üzere yaygın suistimallerin ortaya çıktığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler bunun insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini söyledi. Çin, hapsettiği çoğu insanın kimliğini hiçbir zaman açıklamadı ve tesisleri meslek okulları olarak adlandırdı. 

Pekin, tüm katılımcılarının 2019’da “mezun olduğunu” iddia etti. Ancak insan hakları savunucuları, akademisyenler ve yurtdışındaki Uygurlar, birçoğu sızdırılmış hükümet belgelerine dayanan binlerce bireysel vakayı detaylandırdılar. Ve birçok insan hesaba katılmadan kalıyor. 

Bu yıl temmuz ayında AFP, gözaltına alınanlardan bazılarına ne olduğunu belirlemek için Doğu Türkistan’ın güneyindeki Yarkant ilçesindeki Uygur çoğunluklu dört köye gitti. Alman akademisyen Adrian Zenz tarafından elde edilen polis kayıtları, köylerdeki yetişkin erkeklerin yarısına yakınının kampanyanın zirvesinde toplanmış olabileceğini gösteriyor. Bunlardan biri, 2016 yılında polis nezaretinde kaybolan 30’lu yaşlarının sonlarında bir koca, baba ve imam olan Abduqahar Ebeydulla’ydı. 

Zenz’in sızdırılan kayıtlarında kimliği tespit edildi ve davası daha önce Uluslararası Af Örgütü ve Çin dışındaki Uygurlar tarafından kamuoyuna duyuruldu. Abduqahar’ın memleketi Bostan’da, hayvan sesleri ve taze görünümlü saman yığınları, ailesinin çiftlik evinin işgal edildiğini gösteriyordu. 

Ancak tek katlı evin yüksek metal kapıları kilitliydi. AFP, olası tepkilerden korunmak için kapıyı çalmadı ya da röportajlar için komşularına yaklaşmadı. 

Bir grup Uygur erkeğinin (bazı tarım aletlerini sallayarak) gazetecilere gitme emri vermesiyle daha sonraki gözlemler kesintiye uğradı. Ayrıca gazetecilerin daha fazla bilgi istemek için köyün hükümet dairesine gitmesini de engellediler. 

‘DİNİ’ SUÇLAR
Abduqahar’ın durumu hala karanlık, ancak yurtdışındaki bir akrabanın AFP’ye verdiği ifade, olaya biraz ışık tutuyor. Akraba, Doğu Türkistan’daki bağlantılarını olumsuz etkilerden korumak için kimliğinin gizli kalmasını talep etti. Abduqahar’a yetkililer tarafından rutin sorgulama gibi görünen bir şey için 2016’nın sonlarında Yarkant’a dönmesi emrini verdiğini söylediler. Ancak gözaltı sistemine dahil oldu ve kampanya hız kazandıkça Çin dışındaki akrabaları temaslarını kaybetti. 

Akrabası, daha sonra Abduqahar’ın “dini” suçlardan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyduklarını söyledi. Ancak Çin hükümetinin kendilerine ceza için hiçbir zaman bir açıklama yapmadığını da sözlerine eklediler. Akrabası AFP’ye verdiği demeçte, Abduqahar’ın “asla kötü bir şey yapmadı, kesinlikle yasadışı bir şey yapmadı” dedi. “Çok rahat ve başkalarına saygılı – hiç kimseye zarar vermedi.” Akrabası, Bostan’da o kadar çok erkeğin alındığını ve Abduqahar’ın annesinin tabutunu mezarlığa taşıyacak insan olmadığı için arka bahçesine gömüldüğünü söyledi. Abduqahar’ın karısının da gözaltına alındığını ve dört çocuğunun devlet bakımına alındığını söylediler. 

Daha sonra karısı ve çocukları serbest bırakıldılar ve yeniden bir araya geldiler ve akrabasına göre, karısının yakın zamanda kocasını yaklaşık 1000 kilometre uzaklıktaki hapishanede ziyaret etmesine izin verildi. Ne Doğu Türkistan yetkilileri ne de yerel valiler Abduqahar hakkında yorum yapma taleplerine cevap vermedi. 

Çin dışişleri bakanlığı, “bireysel davalarla ilgili ilgili durumlardan habersiz” olduğunu söyledi. AFP nihayetinde yerini, cezasını ve durumunu ya da karısının ve çocuklarının nerede olduğunu ve koşullarını bağımsız olarak doğrulayamadı.

EVLER KİLİTLİ VEYA BAKIMSIZ
Zenz’in dosyalarına göre AFP, Yarkant’ta gözaltı oranlarının son derece yüksek olduğu iddia edilen üç köyü daha ziyaret etti. Her köyde birçok ev kilitliydi ve birkaçı da bakımsız veya terk edilmiş görünüyordu. Dosyalara göre üç kuşaktan oluşan yedi kişilik bir ailenin adresindeki ev, sessiz ve yıkık durumdaydı. 

Köylerdeki insanların müdahalesi, tutukluların durumunun teyit edilmesini ve daha fazla verinin doğrulanmasını neredeyse imkansız hale getirdi. AFP muhabirleri beşe kadar işaretsiz araba tarafından takip edildi ve bazılarının kürek ve çapa taşıdığı bir düzine kadar Uygur adamı tarafından engellendi – ancak onlara zarar verilmedi. Elektrikli scooter’larla dar yollardan aşağı inen adamlar, köylülere evlerine dönmelerini emrettiler, bazen de onları içeri kilitlediler. Sadece birkaç yüz kişilik bir yerleşim yerinde yaklaşık 80 kişinin gözaltına alındığı iddia edilen Aral Mehelle’de, AFP, köy komitesi şefini bozanlar arasında belirledi. Yorum için yaklaştı, bir scooter’a atladı ve hızla uzaklaştı ve daha sonra telefonla iletişim kurulduğunda telefonu kapattı. 

Çin sürekli olarak yabancı gazetecilerin Doğu Türkistan’da haber yapmasını memnuniyetle karşıladığını iddia etti. Dışişleri Bakanlığı, AFP tarafından müdahale hakkında sorulduğunda “belirli bir konunun farkında olmadığını” söyledi. 

‘SİNCAN‘I ÇİNLİ YAP’
Çin Dışişleri Bakanlığı, 2019’da meslek merkezlerini terk edenlerin çoğunun o zamandan beri “istikrarlı bir istihdam sağladığını” söyledi. Bakanlığa göre, “yaşam kalitelerini artırdılar ve şimdi normal hayatlar sürüyorlar. Ancak Doğu Türkistan’daki AFP muhabirleri, araştırmacıların gözaltı kampları olarak tanımladığı bazı tesislerin faaliyete devam ettiğini gördü. Birçoğunun koruma kuleleri, güvenlik kameraları ve dikenli tellerle kaplı yüksek duvarları vardı. 

Yurtdışındaki akademisyenler yetkililerin başka baskı biçimlerine de yöneldiğini öne sürüyor. Bunlar arasında bazı tutuklulara uzun hapis cezaları verilmesi ve iddialara göre onları dünyanın her yerine mal ihraç eden zorunlu çalıştırma sistemine itilmeleri de yer alıyor. ABD’deki Georgetown Üniversitesi’nden Doğu Türkistan tarihçisi James Millward, AFP’ye etnik azınlıkları zorla asimile etme ve “Sincan‘ı Çinli yapma” yönündeki ortak çabaların devam ettiğini söyledi.

Millward, “Uygur halkının kültürel özerkliğini silme çabalarına ara verilmedi” dedi. Evlat edindiği evinden, Abduqahar’ın akrabası, fırsat bulduklarında onu Çin’den çıkarmadıkları için “suçluluk” duyduklarını söyledi. “Her şey çok çabuk değişti ve bunu hiç beklemiyordum” dediler. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1159 kişi okudu!
11/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.