Doğu Türkistan’da 2.5 milyon Çinli işletme kuruldu

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Uygur iş adamları ve liderleri toplama kamplarına veya cezaevlerine atılıp, malları yağmalanıyor, ticari faaliyetleri durduruluyor. Öbür taraftan ise Doğu Türkistan’a doldurulan Çinliler içeri atılan Uygurların işlerine ve mallarına çöküyor.

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Xinjiang Gündelik gazetesinde yer alan bilgiye göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Piyasa Denetleme İdaresi”, 2024 yıl başı itibariyle 266 bin 700’ü Doğu Türkistan’a konuşlandırılan Bingtuan’da (Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu) olmak üzere 2,476 milyon resmi kayıtlı işletme bulunduğu ve bu rakam bir önceki yıla göre %7,75’lik bir artış gösterdiğine işaret ediliyor. 

İLGİLİ HABERLER: KÖLE İŞÇİ ÇALIŞTIRAN ŞİRKETLERE ÇİN’DEN SÜBVANSİYON 

Bunların arasında, bir önceki yıla göre %10,41 artış gösteren 548 bin 300 işletme ve bir önceki yıla göre %7,25 artış gösteren 1,816 milyon bireysel işletme bulunduğu öne sürülürken, Çin hükümetinin teşvikiyle kurulan söz konuau “Xinjiang” menşeli resmi kayıtlı işletme sahiplerinin Çinli olması ise dikkat çekiyor.

ZENGİN İŞ ADAMLARI TUTUKLANIYOR
Bilindiği üzere Doğu Türkistan’daki Uygur iş adamlarının önemli zorluklarla karşılaştığı, birçoğunun 2015’in başlarından itibaren gözaltına alınmaya başladığı ve işlerine, mal varlıklarına, mülklerine Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından el konulduğu biliniyor. 

Konuyla ilgili daha önce Uygur Hjelp tarafından hazırlanan ayrıntılı raporda, ve de Wall Street Journal tarafından da bildirilen yaklaşık 5000 Uygur işadamının gözaltına alındığı savunuluyor. 

İLGİLİ HABERLER: UYGUR ZENGİNLERİN MAL VARLIĞI SATIŞA SUNULDUI

Uygur İnsan Hakları Projesi (UHRP) tarafından hazırlanan bir başka raporda ÇKP’nin Uygurlara ait mal ve mülklere nasıl el koyduğu ve bunları internet üzerinden nasıl açık arttırmaya çıkardığı ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.

Tutuklamalar, Uygur iş dünyasının ÇKP tarafından kontrol edilemez hale gelmeden önce Uygur iş adamlarını etkisizleştirmeye yönelik bir planın parçası olarak karşımıza çıkarken, Çin hükümetinin sayısız Uygur İş adamlarını tutuklayıp, diğer milyonlarca Uygur’un yanı sıra bu Uygur milyonerleri de Çin fabrikalarına göndererek ağır çalışma koşulları altında hiçbir özgürlüğe sahip olmadan, fiilen köle gibi çalışmaya zorlaması ise insanlık dışı zulmün boyutunu gözler önüne seriyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Uy.ts.cn Habernida

Bu Haberi 591 kişi okudu!
01/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.