Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı İstanbul'da kutlandı

Doğu Türkistan Türkleri, 12 Kasım 1933 ve 1944’te iki kez bağımsız bir devlet ilan etmişti. Bu nedenle, iki cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü “Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı” olarak kutlanıyor.

Doğu Türkistan’da 12 Kasım 1933 ve 1944 yılları kurulan iki cumhuriyet ve bu mücadelede şehit düşen kahramanların anıldığı Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı İstanbul’da kutlandı. 

DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYET GÜNÜ
Bu kapsamda Doğu Türkistan Uluslararası STK'lar Birliği, 12 Kasım 2023 saat 18.00'da İstanbul'un Küçükçekmece semtindeki Osmanlı Davet Salonu'nda Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı ve kahraman şehitleri anma programı düzenledi. Programa İstanbul'da faaliyet gösteren farklı STK'ların, siyasi partilerinin ve insan hakları izleme örgütlerinin temsilcileri, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan Uygur Türkleri ve çok sayıda Türk halkıda katıldı. 

"BİZİ ÇATISI ALTINDA TOPLAYAN GÖK BAYRAK"
Program Kur'an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve iki devletin istiklal marşı ile başladı. Açılış konuşmasını Birliğin Başkanı Hidayet Oğuzhan yaptı. Oğuzhan konuşmasında Doğu Türkistan'da kurulan iki cumhuriyeti saygı ve minnetle anarak, "Bizim Doğu Türkistan istiklaline olan inancımız, direniş ruhumuz ve gayretlerimizin sönmemesi için bizi çatısı altında toplayan Gök Bayrağımızı ve iki cumhuriyeti bize armağan eden kahraman şehitlerimizi ve ecdatlarımızı minnetle yad ediyoruz" ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI
Daha sonra katılımcılar için hazırlanan, iki cumhuriyetinin kuruluşunu, Çin ve Rusya'nın işbirliği ile Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin nasıl yıkıldığını anlatan belgesel sunumu yapıldı.Ardından 23. dönem Ak Parti Düzce milletvekili ve Yeni yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Erbay, Zeytinburnu kaymakamı Sn. Adem Uslu, Kanat önderi Abdulkadir Yapçan, Doğu Türkistan Âlimler birliği başkanı Dr. Alimcan Buğda, Dünya Uygun Kurultayı başkan yardımcısı Dr. Erkin Ekrem, Kazak Türkleri Vakfı Başkanı Sn. Celal Kahraman, Dr. Hacı Kutluk Kadiri, Prof. Dr. Erkin Emet ve de Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği Başkanı Sn, Burhan Kavuncu başta olmak pek değerli STK'ların başkanları ve temsilcileri günün önemine binaen konuşma gerçekleştirerek, Doğu Türkistanlıların Cumhuriyet bayramını kutladı.

ÇOCUKLAR DA CUMHURİYET GÜNÜNÜ KUTLADI
Konuşmacılardan sonra Sanatkarlar tarafınca milli müzikler eşliğinde Vatan ve Millet sevgisi akis ettirilen şarkılar icra edilirken, Doğu Türkistanlı minik çocuklar gösteriler sergilerdi ve şiirler okudu. Edilen duanın ardından program sona erdi. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 918 kişi okudu!
13/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.