Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı dünya çapında kutlandı

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Doğu Türkistanlılar, iki Cumhuriyetin kuruluşunun 90. ve 79. Yılı dolaysıyla 12 Kasım 2023 Pazar günü çeşitli etkinliklerle Doğu Türkistan Cumhuriyet bayramını kutladı. 

Avustralyalı Uygurlar, Doğu Türkistan Avustralya Derneği'nin öncülüğünde 12 Kasım'da Avustralya'nın Adelaide ve Queensland kentinde iki Cumhuriyet’in kuruluşunu kutladı.

İsveç'te yaşayan Uygurlar, İsveç Uygur Eğitim Derneği ve Teklimakan İslam Kültür Merkezi tarafından düzenlenen 12 Kasım Doğu Türkistan Cumhuriyet bayramı töreninde minik çocukların şiir, şarkı ve çeşitli gösterileriyle bayram kutlaması yaptı. 

AY YILDIZLI GÖK BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ
Hollanda'da yaşayan Uygurlar, Avrupa Doğu Türkistan Eğitim Derneği öncülüğünde iki Cumhuriyetin kuruluş gününü, Cumhuriyetin kurucuları ve şehitleri anarak kutlama gerçekleştirdi. Ayrıca dünyaca ünlü Dam Meydanı'nda Doğu Türkistan İstiklal Marşı okunarak Ay yıldızlı gök bayrak göndere çekildi. 

ABD'de faaliyet gösteren sürgündeki Doğu Türkistan hükümeti, iki cumhuriyetin kuruluşunun 90. ve 79. yıl dönümlerini Çin mezalimini protesto ederek andı. 

DOĞU TÜRKİSTAN DİSPORASI CUMHURİYET BAYRAMI KUTLADI
Ayrıca Japonya, Norveç ve daha pek çok ülkede Doğu Türkistan Cumhuriyet bayramı büyük bir coşkuyla katlanırken, Türkiye’de faaliyet gösteren Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği başta olmak üzere, Doğu Türkistan Vakfı, Teklimakan Uygur Neşriyatı, Uygur Akademisi, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Federasyonu, Dünya Uygur Yazarlar Birliği, Uygur İlim ve Marifet Vakfı, Uygur Araştırmaları Merkezi ve Uygur Hareketi ve de dünyanın dört bir yanındaki ana dili ve Kur'an kursları da Cumhuriyet Bayramı'nı çeşitli şekillerde kutlayarak vatan özlemini Diasporada bir araya gelerek hafifletmeye çalıştı. Etkinliklerde Öz vatanında esir olan mazlum halkın kurtuluşu için dua edildi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1546 kişi okudu!
14/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.