Doğu Türkistan Alimler Birliği 9.Genel kurul toplantısını gerçekleştirdi

Türkiye merkezli Doğu Türkistan Alimler Birliği 9'uncu genel kurul toplantısı 7 ile 8 Ocak 2023 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

Doğu Türkistan Alimler Birliği 9'uncu genel kurul toplantısı 7 ile 8 Ocak 2023 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti. Toplantıya Doğu Türkistan Alimler Birliği üyesi 80'e yakın dini alim, Hoca, kanaat önderleri iştirak etti.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Alimler Birliği Başkanı Dr. Ataullah Şahyar yaptı. Ardından Alimler Birliği Genel Sekreteri Abdulahad Ocat, son üç yılda yapılan hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra çeşitli hizmet kollarından mesuller çalışmalarıyla ilgili yıllık raporları sundu.

YENİ YÖNETİM İLE DAHA FAZLA HİZMET BEKLENİYOR
7-8 Ocak tarihleri arasında İki gün süren toplantıda Dr. Alimcan Buğda oy birliğiyle Başkan seçilirken, Cemaatin önde gelen isimleri çeşitli görevlere layık görüldü. Dünyanın çeşitli ülkelerinden toplantıya bizzat veya çevrim içi olarak katılan Doğu Türkistanlı alimler ayrı ayrı söz alarak, Birlik bünyesinde yürütülen geçmiş çalışmalardaki eksiklikler ve gelecek planları ile ilgili önerilerde bulundu.

Doğu Türkistan Alimler Birliği 9'uncu genel kurul toplantısında tüzük değişikliği, 2023 yılı çalışma planının belirlenmesi, Doğu Türkistan’daki mazlum halkın üzerindeki sistematik soykırım konuları başta olmak üzere bilimsel araştırmalar ve insan yetiştirme, vaz nasihat konuları da detaylıca tartışıldı. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1544 kişi okudu!
09/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.