Doğu Türkistan Alimler Birliği 8. Şurası Konya'da gerçekleşti.

Doğu Türkistan Alimler Birliği'nin 8. Şura toplantısı 25 Aralık'ta Türkiye'nin Konya ilinde başladı.

Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı Konya şubesi organizatörlüğünde gerçekleşen şuranın ilk oturumu Hafız Abdülhamid Hacım tarafından okunan Kuran tilaveti ile başladı.  

Şuranın açılış konuşmasını Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı Dr. Ataullah Şahyar yaptı ve öneminden bahsederken Doğu Türkistan halkının soykırım ve ağır baskıyla karşı karşıya olduğunu, toplantının Doğu Türkistan halkına, Ümmete hayırlı olması temennisinde bulundu. Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı ve özgürlüğü için halkla birlikte çalışacağını vurguladı.TÜRKİYE'DEKİ İLİM EHLİ VE STK'LARDAN DESTEK

Ardından Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, ümmet içinde âlimlerin yerine vurgu yaparak, âlimlerin başkalarına öğretmesi, örnek olması, samimi ve pratik olması gerektiğini dile getirdi.  Doğu Türkistan sorununda Türk-İslam dünyasına düşen görevin ağır olduğunu, tüm Müslümanların Doğu Türkistan meselesini dini bir sorumluluk olarak görmeleri gerektiğini vurguladı.

Konya eski Müftüsü ve Eğitime Destek Platformu/Milli irade platformu konya temsilcisi Ahmet Poçanoğlu, Doğu Türkistan'ın Türklerin de vatanı olduğunu, Çin'in bugüne kadar burada toplama kampları kurup soykırım yaptığını, İslam dünyasının Doğu Türkistan meselesini gündeme getirmesi gerektiğini vurguladı.

Akabinde Konyalı tanınmış davetçi Hasan Basri Balcı konuşma yaparak bütün Müslümanları, bu büyük sorunun çözümünde beraber olmaya teşvik ederek: "Sizin ve diğer insanların yapabileceği şeylerden biri Çin mezalimine karşı baskıyı sürdürmek... hükümet için bazı zor kararlar olacak". dedi.

"ALİMLERDEN ÇOK ŞEY BEKLENİYOR"

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan, günümüzün zor şartlarında alimlerden çok şey bekleyen Doğu Türkistan halkı başta olmak üzere, alimlerin her zaman halkın en önde gelenleri arasında yer aldığını ifade etti.
Şurada ayrıca Doğu Türkistan Basın ve Medya Derneği (Istiklal Medya Gurubu) tarafından hazırlanan Doğu Türkistan Alimler Birliği'nin kuruluşundan bu yana yaptıkları çalışmaları anlatan sinevizyon katılımcılara sunuldu.  

Başkan Dr. Ataullah Şahyar, Alimler Birliği'nin çalışmalarını kısaca özetledi, Birliğin yıllar içinde çeşitli tecrübeler edindiğini, temellerini sağlamlaştırdığını, gelecekte birlik ve beraberliğin sağlanmasının önemli temelini oluşturma yönündeki çabalarından bahsederken eksikliklerin ve hataların giderilmesi içinde ayrı çaba sarf edildiğini vurguladı.

Ayrıca kanaat önderi Abdukadir Yapçan, bir milletin kaderinin, o milletin içindeki alimlere ve eğitimcilere bağlı olduğunu, özellikle âlimlerin Uygurlar gibi soykırıma uğramakta olan bir millet için rehberlik etmedeki rolünün nedenli önemli olduğuna vurgu yaptı. İŞ BİRLİĞİ VURGUSU YAPILDI

Dünya Uygur Kongresi (DUQ) Din İşleri komite başkanı Habibullah Amit ve DUQ Yürütme Kurulu Üyesi Turguncan Alawuddin, DUQ'nun Alimler Birliği ile birlikte çalışacağını dile getirdi. 

Finlandiya Uygur Derneği Başkanı Dr. Muhammed Ali, alimlerin karanlık gecenin aydınlığında rehberler gibi olduklarını ifade ederek, insanları doğru yola yönlendirmek için daha çok çalışacaklarını söyledi.

Hollanda merkezli Avrupa Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı Hafız Abdurrahman Hacım de Hollanda'da 5 bin Uygur Türkü olduğunu ve çok sayıda bilim insanına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. 

Şurada aralarında Ataullah Helpet Hacim , Muhammad Emin Mahsum, Abdulaziz Halpet Hacim, Hafız Abdulhamid Hacim ve Niyaz Damullam’da bulunduğu beş yurt büyüğü ve aksakallı, tipik Doğu Türkistanlı alimler gibi giyinip kuşandı. ÖDÜL TAKTİM EDİLDİ

Son olarak Şurada başta Alimler Birliği Fetva komisyonu, Davet komisyonu ve genel sekreter Abdurazzak Hacim, Istiklal Medya Gurubu ve diğer emekçi üstadlara gösterdiği üstün hizmetlerden dolayı ödül takdim edildi.

Doğu Türkistan Alimler Birliği tarafından tertip edilen 8. Şura, çeşitli ülkelerden yüze yakın üye ve bazı kuruluşların temsilcilerinin katılımlarıyla üç gün sürecek.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

Bu Haberi 1305 kişi okudu!
26/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.