Doğu Türkistan acil yardım ekibi yola çıktı

Bu sabah 4 buçuk sularında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde, saat 13:30 sularında ise aynı büyüklükte ikinci bir deprem meydana geldi. İlk deprem (Suriye’deki bazı bölgeler dahil) Gaziantep, Sivas, Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Trabzon başta olmak üzere birçok kentte hissedilirken, ikinci büyük depremle ise Adana, Ankara başta olmak üzere iç Anadolu bölgeleri de sallandı.

10 Kentte 2 bin 800’den fazla binanın yıkıldığı depremde saat 13.30 itibariyle toplam 912 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 bin 285 kişinin yaralandığı açıklandı.

“ACİL MÜDAHALE EKİBİ” OLUŞTURULDU
Doğu Türkistan Mavi Hilal İnsani Yardım cemiyeti olarak Afet bölgesindeki özellikle de Kahramanmaraş’taki Uygur öğrenciler ve aileleriyle iletişime geçildi ve kayıp öğrencileri arama çalışmaları başladığı bildirildi.

Mavi Hilal İnsani Yardım cemiyeti tarafından “Acil Müdahale Ekibi” oluşturularak 6 Şubat (bugün) saat 13.00'te deprem bölgesine doğru 30 kişilik ekip yola çıktı.ACİL ÇAĞRI!!!
Ekibi uğurlamak için Cemiyesin Sefaköy şubesine gelen Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, Doğu Türkistan diasporasına seslenerek, Afetzedelere maddi ve manevi yardımda bulunmak isteyenlere acil yardım çağrısı yaptı.

Ekibi Uğurlarken Kahramanmaraş Sütçi İmam Üniversitesi öğretim görevlisi, aynı zamanda Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı Sayın Dr. Alimcan Buğda, Kahramanmaraş’ta eğitim görmekte olan çok sayıda Uygur Öğrencilerin olduğunu, çoğu ile iletişim kurabildiklerini, fakat bazı kayıp öğrencilerin ailesi ile birlikte “Acil Müdahale Ekibi” ‘ne katıldığını dile getirdi.
Dua ile uğurlanan Doğu Türkistanlı “Acil Müdahale Ekibi” arasında Istiqlal TV muhabiri Merdan Uygur’da bulunuyor ve ekibin durumunu anbean kamuoyuna aktaracak.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 879 kişi okudu!
06/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.