Doğu Türkistan’a Çinli göçü arttı

Çin Propaganda ajansı Tanrıdağ Ağı'nın 20 Mart tarihli haberine göre, Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde Çin hükümetinin desteğiyle özel bir görev gücü örgütlenerek Çin eyaletlerindeki birçok üniversite mezunlarını grup halinde Sözde "yetenek transferi" adı altında Doğu Türkistan'a yerleşmesini teşvik ettiği öğrenildi.

Habere göre, Aksu Valiliği 77 kişilik özel görev gücü tahsis ederek Çin üniversitelerindeki sözde "yetenekleri" Aksu'ya transfer etti. Bu kapsamda kadrolu olarak istihdamı hazır bulunan Çinliler yalnızca Qinghua Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi'nde çevrimiçi olarak 600'den fazla kayıtlı tam zamanlı yüksek lisans ve lisansüstü öğrencisi bulunuyor. Öte yandan Aksu Valiliği, 1.000 yüksek lisans ve doktora öğrencisinin sözde “Xinjiang’a kazandırma” kisvesi altında geçtiğimiz yıl Doğu Türkistan’a yerleştirdiği ve lisans üstü eğitime sahip 204 Çinli'yi Aksu'ya transfer ettiği bilgiler arasında. 

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ÇİN İSTİLASI HIZLANDI!

Bilgilere göre Kumul Şehrindeki görev gücü Çin okullarındaki mezunların yer değiştirme çalışmalarının 11 Mart'ta başladığı, Çin'in Shandong, Henan, Shanxi, Sichuan, Gansu ve diğer yerlerdeki 33 önemli üniversiteden Doğu Türkistan’a özel personel alımı yaptığı, bu kez 202 sözde "yetenek"ın 43 kurum ve profesyonel birimlerden 93 işletmeye transfer edildiği bildirildi.

Ayrıca 2023 yılında Kumul şehri, merkezi hükümetin sözde "Yetenekleri Güçlendirme Planı"nı gerçekleştirmek için "özel yetenekleri Kalkınma Fonu” adı verilen 500 milyon Yuan tutarında bir fon tahsis edilerek, Çinli yerleşimcilerin Kumul'a yerleştirilmesini hayata geçirildiği öne sürülüyor. 

Çin propaganda kanalları, Doğu Türkistan'a Çinli yerleştirme hareketini teşvik etmek amacıyla Çin’in çeşitli eyaletlerinden Çinli öğrencileri Doğu Türkistan'ın çeşitli bölgelerine özel imtiyazlar sağlayarak teşvik ediyor. Bu süre zarfında Doğu Türkistan'daki kırsal kesimden çiftçileri çeşitli yollarla tarım arazilerini kooperatiflere devretmeye zorladığı, ardından topraklarını kaybeden köylüler sözde "Fazla İşgücü”, “İşçi transferi” adı altında Çin eyaletlerine zorla çalıştırılmak üzere sınır dışı edilirken boşalan yerlere Çinlileri çeşitli isimler altında yerleştirdi.

SİSTEMATİK SOYKIRIM ALTINDAKİ DOĞU TÜRKİSTAN
Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi, milyonlarca Doğu Türkistanlıyı suçsuz yere ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Müslüman Uygur Kızlar, dinsiz Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor. Bir yandan Uygurların nüfusunu azaltırken, yerine Çinli yerleşimcilere kolay iş imkanı, bedava konut, prestijli yaşam koşulları vat ederek, bölgede kök salması talep ediliyor. Öte yandan da Havayollarının yanı sıra demiryollarını ve otoyollarını doğrudan Çin'e bağlayan ulaşım projelerine yatırımı artırarak Doğu Türkistan kaynaklarını sömürüyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Uy.ts.cn

Bu Haberi 657 kişi okudu!
23/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.