Doğu Türkistan'ı Çin’in tahıl üssüne çeviriyor

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Parti Komitesi sekreteri Ma Xingrui, 28 Aralık'ta Urumçi'de yaptığı toplantıda Doğu Türkistan'ın önemli bir tahıl üssü haline getirileceğini söyledi.

Toplantıda soykırımcı Xi Jinping'in Doğu Türkistan üzerindeki planlarını aktaran Ma Xingrui, kırsal alanları ve tarımı geliştirmenin ve kırsalda yaşayanların gelirini artırmanın önemli olduğunu vurgularken, tarımsal üretimi güçlendireceğini ve Doğu Türkistan'ı Çin'in tahıl, yağ, pamuk ve meyve üssü haline getireceğini dile getirdi.

PLAN İKİ AŞAMALI İLERLİYOR
Ma Xingrui'nin Doğu Türkistan'ı Çin için önemli bir gıda üssü yapma planının perde arkasında Doğu Türkistan halkı üzerindeki sistematik soykırım kapsamında yürütülen iki aşamalı zulüm politikası göze çarpıyor.

Son yıllarda Çin'in Doğu Türkistan'da “ucuz iş gücü” yalanıyla köle işçi çalıştırma siyaseti, endüstriyel alanlara yapılan büyük yatırım ve kalkınmaya ağırlık vermesi ilk olarak öne çıkıyor. Doğu Türkistan'daki tahıl üretiminde ana güç haline gelen Uygurlar, fiziki çalıştırmak suratıyla geleneksel yollarla ekim yaptırılıyor. Pamuk tarlalarında çocuk işçilerin dahi zorla çalıştırıldığı biliniyor.

Bir diğer aşamada ise “Toprak Reformu” adı altında çiftçilerin topraklarını ellerinden alan kooperatif sistemleri olup, tarım arazilerini kaybeden köylüler, yüne Çin eyaletlerine ve diğer bölgelere zorunlu çalıştırılmak üzere sürgüne gönderilmekte olduğu dikkat çekiyor.

UYGURLARI KÖLELEŞTİRİYOR
Gözlemciler, son yıllarda Doğu Türkistan'da kadın ve erkek, çok ve yaşlı ayrımı gözetmeksizin İnsanların keyfi gözaltına alındığını, 8 milyonu aşkın insanın dönüşümlü olarak Toplama Kamplarında zorla alıkonulması sonucu birçok ailenin param parça olduğunu, rejim hükümetinin Uygur gençleri  “istihdam” yalanıyla Çin eyaletlerine ve diğer bölgelere gönderdiğini, 2 milyon çocuğun Çinlileştirme kamplarında tutulduğunu, çocuklarından ve kocalarından ayrı yaşamaya zorlanan kadınların yerleşimci Çinlilere devlet eliyle peşkeş çekildiğini, çiftçilerden aldıkları toprakları yine Çinli yerleşimcilere “ihale” diyerek bölüştürdüğünü kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 904 kişi okudu!
31/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.