Doğu Türkistan'dan Avrupaya yola çıktı

Çin'in Doğu Türkistan kaynaklarını yağmalama planı kapsamında başlattığı Kurla-Kaliningrad ve Sizde Xinjiang-Avrupa trenleri ilk seferlerine başladığı bildirildi.

Son zamanlarda Çin virüsü, Çin eyaletlerinde peş peşe yaşanan felaketler, Çin rejimine ait işletmelerin, Batılı ülkelerince Doğu Türkistan'da işlediği sistematik soykırım ve köle işçi çalıştırma suçları nedeniyle aldığı çeşitli yaptırımlar gibi etkenler nedeniyle Çin ekonomisi küçülmeye doğru giderken, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra Doğu Türkistan'ın kaynaklarını sömürmeyi yoğunlaştırarak bölgede özel çabalar sarfetmesi dış ticaret ithalat ve ihracatını teşvik ettiği görülüyor.

Çin halk ağında 4 Ağustos yer alan habere göre, 1 Ağustos öğleden sonra Kurla-Kaliningrad sözde Xinjiang-Avrupa treni Alatau kapısından ayrılarak Rusya'nın Kaliningrad kentine doğru yola çıktı.

96 VAGONLIK TREN 2.474 TON AĞIRLIĞINDA
Çin haber kaynaklarına göre Alatau sınır kapısından geçecek sözde Xinjiang-Avrupa tren hattı sayısının bu yıl dörde ulaştığı belirtilirken, ağırlıklı olarak kimyasallar yüklü trenin 2.474 ton ağırlığında ve 96 yük vagonundan oluştuğu öğrenildi. 

Doğu Türkistan'daki Çin rejimine ait bir lojistik firmasının Gümrük bilgilendirme sorumlusu olan Shu Fei'ye göre, önümüzdeki dönemde şirket, sevkiyat sayısını pazar talebine göre artırmayı ve haftada bir vardiya taşımayı planlıyor.

Bilgilere göre bu yılın başından bu yana yeni eklenen sözde Xinjiang-Avrupa trenlerinin sayısının 21'e ulaştığı iddia ediliyor. Bunlar arasında dört yerel tren hattının yanı sıra Cing-Naples, Beitun-Taşkent, Xiaohuangshan-Aktokai ve Korla-Kaliningrad hatları olduğu, halı hazırda Alatau geçişi üzerinden bağlantı sağlayan 86 sözde Xinjiang-Avrupa tren hattı bulunduğu aktarıldı.

ZORUNLU ÇALIŞTIRMA ÜRÜNLERİ TAŞIYOR
Alatau Gümrük Müşavirliği 2. Dairesi Başkanı Li Hongfeng'e göre, şu anda Alatau sınırından girip çıkan sözde Xinjiang-Avrupa treni, Çin'de 25 eyalet, il ve şehri kapsıyor ve 19 ülkeye bağlanıyor. günde ortalama 17 sefer gerçekleştiriyor.  Mallar, yedek parçalar, pamuklu ürünler, ahşap malzemeler, demir cevheri, gıda, mekanik ekipman, elektronik ürünler ve gündelik ihtiyaçlar, hazır giyim gibi sekiz ana kategoride 200'den fazla ürün çeşidini içerdiği ve çoğunun zorunlu çalıştırmayla elde edilen ürünler olduğu dikkat çekiyor.

Ayrıca Çinli işgalcilerin “Bir Kuşak Bir Yol” planı kapsamında Doğu Türkistan'ı önemli bir istasyon ve Ticari merkez bölge haline getirmeyi planladıkları ve 2018 yılında Doğu Türkistan'ın Korla şehri yakınlarına uluslararası bir ticaret merkezi kurmayı planladıkları ve şu anda proje tamamlanıp uluslararası ticarete başladığı belirtildi.

Gözlemciler, “Bir Kuşak Bir Yol” planının uygulanmasıyla birlikte Çin rejiminin, bu güzergahta önemli bir düğüm noktası olan Doğu Türkistan'ı Çinlileştirmeye çalıştığını ve doğal zenginliklerini sömürmekte olduğunu, buna ek olarak Halkı köleliğe zorladığını, zorunlu çalıştırma ürünleri ve yağmalanan kaynaklarla dış ticaret faaliyetlerini yoğunlaştırdığını, ancak Doğu Türkistan halkının radikal terörist olduğunu iddia ederek soykırımı gizlemeye çalıştığını, bu durumda Çin'le ticari ilişkide bulunan tüm ülkelerin Doğu Türkistan'daki soykırıma ortak olduklarını kaydetti.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI
Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti. Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 661 kişi okudu!
08/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.