Doğu Türkistan'daki Çocuk Kampları genişliyor

Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitesinden alınan Video görüntülerine göre Çin rejimi tarafından toplama kamplarına hapsedilen milyonlarca Doğu Türkistanlı öksüz çocukların anne babasız Çinlileştirme tesislerinde kaldığı görüntüleniyor.

Amatör kamerayla Çekilen görüntüler eğlence için tasarlanan TikTok’un Çince versiyonu olan “douyin” platformunda paylaşıldı.

Çinli yetkililer, yaş aralığı 4-7 olan çocukların kaldığı yere “Melekler yuvası adını veriyor. Gerçekte ise bu masum görünen isimlerin arkasında 21. yüzyılın yüz karası beyin yıkama, asimilasyon ve soykırım uygulamalarını saklıyor.

Yeni Görüntüdeki çocuk kamplarına hapsedilen çocuklar beş altı yaşlarında olup, anne baba sevgisi, aile terbiyesi, Dini ve milli değerleri, Kültür-Medeniyetinden koparılmak üzere olan Müslüman Türk Çocukların haykırışları kulak verenlerin yüreğini burkuyor.

Çinli eğitmenler Uygur çocuklara tamamen Çince eğitim veriyor ve ayrıca zorla Çin kimliği dayatıyor. Özellikle kız ve erkek çocukların hepsinin suçlular gibi tek tip saç kesimi ise dikkat çeken ayrıntılardan biri.

Daha önceki belgeler kamptaki çocukların ana dillerini konuşmalarının yasak olduğu, ihlal edenlerin cezalandırılacağı, Uygurların Çin kültürünü öğrenmesinin zorunlu olduğu ve kampın tamamen kızıl propaganda sloganları, Çin bayrağı ve siyasi eğitim teşvikleri ve ulusal Kimlik vurgulanan levhalarla dolu olduğunu gösteriyor.

BBC muhabiri John Sadvors, Türkiye'de yaşayan Uygurların Doğu Türkistan'da kayıp ve Hiç haberi alınmayan çocukları hakkındaki ifadelerinden yola çıkara gerçekleri öğrenmek için Doğu Türkistan'a gitmişti. Ancak bu süreçte Çinliler tarafından "Anaokulu" olarak bilinen alan güvenlik elemanları tarafından kuşatıldığı için yanına gidip fotoğraf çekmek mümkün olmuyor. Yine de Uzaktan Fotoğraflanan Yatılı anaokulların etrafı tamamen tel çitlerle çevrili olduğu ve dört tarafı güvenlik kameralarıyla 7/24 izlendiği, hatta bu anaokulların toplama kamplarının yanına kurulduğu belgelerle doğrulanıyor.

Bilgilere göre Çinli yetkililer, sözde "anaokulları"nın inşası için 1,2 milyar dolar harcadığı ve yalnızca Kargalık İlçesindeki 4 Nolu yatılı okula sadece Nisan 2020'de 2.000'den fazla çocuk getirilip yerleştirildiği ifade ediliyor. Doğu Türkistan'daki toplama kamplarının hızla artmasıyla birlikte, sözde "anaokulların" da hızla genişlemesi gözlemcilerin dikkatinden kaçmadı.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: Türkistan press
Bu Haberi 264 kişi okudu!
10/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.