Doğu Türkistan'daki ÇKP Kadrosunda değişiklik yaşandı

Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Parti (ÇKP)Daimi Komitesini yeniden düzenlediği ve yeni daimi üyeler atadığı öğrenildi.

Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Parti Daimi Komitesindeki değişiklik, eski başkan Şöhrat Zakir'in geçen hafta istifa etmesinden kısa süre sonra gerçekleşmeye başladı. Çinli yetkililer, Şöhret Zakir'in yerine Erkin Tuniyaz'ın geçici başkan olarak atandığını duyurmuştu.

Çin’in yayın organı Xinjiang Haber Ağı'nın bildirdine göre, ÇKP Merkez Komitesinin 18 Ekim'de Hainan Eyaleti, Haikou Şehri parti sekreteri He Zhongyu'yu Doğu Türkistan’daki sözde Parti Komitesi sekreter yardımcısı olarak atadığı, Çinin Xi'an'ın elayeti belediye başkan yardımcısı Yusufjan Mehmet'i ve China Zhongliang Group şirketinin müdür yardımcısı Ilzat Ahmetcan'ı Doğu Türkistan’daki sözde Parti Komitesi kuruluna atadığı bildirildi.

Ancak haberde bu ikilinin ne tür hizmet yapacağı belirtilmiyor. Bazı analistler, bu değişikliğin uluslararası alanda Uygurlara karşı soykırımla suçlanan Doğu Türkistan’da Çin hükümetinin siyasi baskılarının daha da artacağının habercisi olarak yorumluyor.

Bilgilere göre Yusufjan Mehmet'in Xi'an Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapmadan önce Doğu Türkistan’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakanı ve Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptığı biliniyor.

Çin basınında çıkan haberlere göre, İlzat Ahmetcan daha önce China Foreign EconomicandTradeTrust şirketinde Sekreter ve Genel Müdür olarak çalıştığı ve Nisan 2020'den bu yana Zhongliang Group şirketinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı belirtiliyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 60 kişi okudu!
19/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.