Doğu Türkistan'da Pasaport ve Vize başvuruları başladı

Çin rejimi, 9 Ocak'tan itibaren Doğu Türkistan'da pasaport başvurularının başladığını açıkladı.

Çin Merkezi halk Radyo ve Televizyon kurumunun bildirdiğine göre, Çin rejimi, 9 Ocak'tan itibaren pasaport başvurularının işlemle alınmaya başladığını duyurdu.

Duyuruda, başvuru sahiplerinin, statüsü öğrenci ve işsiz, tüccar her ne olursa olsun bakılmak sızın pasaport alabileceği, başvuru için nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, üç ay içinde çekilmiş fotoğraf ile Urumçi göçmenlik dairesince sağlanan başvuru formunun doldurulması ve sadece 200 yuan ücret ödenmesi gerektiği dikkat çekiyor.

UYGURLARA PASAPORT VERİLECEK Mİ?
Pasaport işlemiyle ilgili bilgilerin yayılmaya başlamasının ardından Çin'in Baidu arama motorunda “Uygurlara pasaport verilecek mi? “ şeklinde sorular sorulduğu ve bu soruya bir kaç yerden cevap geldiği gözlemlendi.

Bilgilere göre sözde Xinjiang göçmenlik dairesi tarafından Pasaport işlemleri ve genel dağıtımıyla ilgili yapılan duyuruda, Doğu Türkistan’daki pasaport başvuruları için Urumçi, Artuş, Kızılsu Kırgız Bölgesi ve Karamay Şehri gibi birkaç nokta pilot bölgeye dahil edildiği açıklandı.

3.200 NOKTADA PASAPORT, VİZE İŞLEMLERİ YAPILACAK
Öte yandan Çin Göçmenlik İdaresi, 3 bin 200'den fazla noktada Pasaport ve Vize başvurularını işleme alacağını açıkladı.

Çin Halk ağına göre Çin Göçmenlik Bürosu göç yönetmeliği uyarınca 3 bin 200'den fazla noktada Pasaport ve Vize başvurularının işleme alınacağını, açıklamasının ardından 9 Ocak ilk iş günü itibariyle başvuruların zirveye ulaştığını bildirdi.

Çin Basınında çıkan ilgili haberlere göre, Çin genelinde 3.200'den fazla giriş ve çıkış noktasında, Çin vatandaşlarının yurtdışına seyahat etmek, akraba ziyareti, iş ve muhtelif amaçlarla giriş çıkışların serbestleştiğini, Hong Kong'a turizm ve iş gezileri için başvurularında normale döndüğünü açıkladı.

DAHA ÖNCE PASAPORT ALANLAR HAPİSTE
Gözlemciler, hiç bir Çinliin Pasaport aldıkları için tutuklandığını duymadığını ama bahse konu Pasaport ve Vize başvuru işlemlerinin bu kadar kolaylaştırılmasının arka görünüşünde Doğu Türkistanlılar için başka bir suikastın olduğunu belirterek, daha önce Pasaport aldıkları için Toplama Kamplarına atılan insanların hala serbest bırakılmadığını hatırlattı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 693 kişi okudu!
12/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.