Doğu Türkistan'da intihar vakaları arttı!

Çin'in 1949 yılında işgal ettiği ve son günlerde Uygurlar başta olmak üzere diğer Türk topluluklarına soykırım uygulanan Doğu Türkistan'da genç intihar vakalarında artış yaşanıyor.

Doğu Türkistan'da Uygur Türkçesi için mücadele eden ve bu nedenle tutuklanıp 18 ay hapishanede tutulan Uygur Dil Bilimcisi Abduveli Ayup, 19 Kasım 2023 tarihinde sosyal medya hesabında Uygur Türkleri arasında intihar vakalarının arttığını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER: GENÇ İNTİHAR VAKALARI ARTTI

Ayup, Doğu Türkistan'ın Gulca, Bortala ve pek çok beldelerinde dayanılmaz baskı altında bunalıma giren bazı Uygur Türkü gençlerin intihar ettiğini, son dönemde, intihar vakalarının arttığını vurgulayarak, "Aşağıdaki videoda Uygurların İli nehri kıyısında insanların nehre atlayıp intihar etmelerini önlemek için görev yaptığı anlatılıyor. Ancak yetkililer bunu gizli tutuyor" ifadeleriyle dikkat çekti.

İNTİHARI ÖNLEMEK İÇİN NÖBET TUTTUYOR.
Daha önce Kamp tanığı Zumret Davut Hanımefendinin de üzerine bastığı, konuyla ilgili Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerine dayandırılan görüntü kayıtlarında, Gulca’lı gençler, kendi aralarında seferber olarak, intihar edenleri engellemek veya kurtarmak için ili Nehri köprüsü yanı başında, olumsuz hava şartlarına rağmen, soba yakıp nöbet tutmaya başladığı ve bu nöbetin uzun zamandır devam ettiği, bundan sonra da fedailik yapmayı sürdürülecekleri vurgulanıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 982 kişi okudu!
21/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.