Doğu Türkistan'da Çin virüsü çoğalıyor

Doğu Türkistan'da yeniden çoğalmaya başlayan ve  semptom göstermeyen Çin virüsü enfeksiyonu nedeniyle rejim hükümetinin sözde “Salgın önlemleri” bahanesiyle baskıcı kontrollerini meşrulaştırdığı ve daha da sıkılaştırmaya devam ettiği bildirildi.

Çin haber kaynaklarına göre, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi” nin 5 Ağustos bildirdiğine göre, Doğu Türkistan'da 27 yeni asemptomatik enfeksiyon tespit edildi.

Çin Halk ağında dün yer alan habere göre, 4 Ağustos son 24 saat içerisinde Doğu Türkistan'da 27 yeni asemptomatik enfeksiyon tespit edildi. İli vilayeti Gulca şehrinde 21 kişi ve Gulca İlçesinde 4 kişi, Nilka İlçesinde 1, Çöçek vilayeti Saven İlçesinde 1 kişiye enfeksiyon bulaştığı bildirildi.

TOPLAM VAKA SATISI 111
Bilgilere göre Doğu Türkistan'da Ili Eyaleti Gulca şehrinde toplam 84, Gulca İlçesinde 22, Nilka İlçesinde 4 ve Çöçek vilayeti  Saven İlçesinde 1 olmak üzere 111 asemptomatik vaka bulunuyor.

Ayrıca, 4 Ağustos saat 00:00 itibariyle Doğu Türkistan'daki 4. Bingtuan’da “Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu” 14 asemptomatik enfeksiyon tespit edildiği, Bunlar arasında 64'üncü bölükte 11, 70'inci bölükte 3 vaka bulunduğu, şu anda tüm enfekte hastalar, merkezi tedavi ve gözlem noktalarında karantinaya alındığı, Bingtuan yetkilileri 70'inci bölük’ü tehlikeli bölge ilan ettiği,  bazı yerlerde ise orta tehlikeli bölge olarak belirlediği aktarıldı.

VİRÜS BAHNESİYLE BASKIYI ARTTIRIYOR
Çin rejimi, Çin virüsü salgınının bu dalgası sırasında “sıfır kovid” politikası kapsamında sıkı tedbirler uygulamıştı. Gözetim ve kontrolü arttırmıştı. Bu sadece Çin ekonomisine zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda Çin vatandaşları arasında kızgınlığa da neden oldu. Ayrıca Çin rejimi “virüs önleme” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde sıkı kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırım’ı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor.

Nitekim BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de Doğu Türkistan ziyareti sırasında Salgın önlemlerini bahane ederek kısıtlayıcı davrandığını söylemişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 211 kişi okudu!
06/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.