Doğu Türkistan'da Çin Virüsü Alarmı

Doğu Türkistan'da yeniden tespit edilen semptom göstermeyen İki Çin virüsü enfeksiyonu nedeniyle rejim hükümetinin sözde “Salgın önlemleri” bahanesiyle baskıcı kontrollerini meşrulaştırdığı ve daha da sıkılaştırmaya devam ettiği bildirildi.

Çin haber kaynaklarına göre, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi” nin  19 Haziran bildirisinde Urumçi’de son 24 saat içinde net teşhis konulan hasta bulunmadığı, ancak 11. Bingtuan (Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu” bölgesinde hiçbir semptom göstermeyen iki yeni enfeksiyon tespit edildiği yer alıyor.

İki enfeksiyonun, 18 Haziran'da tahliye edilen hastalarla yakın temasta bulunduğu ifade edilirken Şu anda, enfeksiyonların tamamının tıbbi müdahale için belirlenen karantina noktalarına sevk edildiği aktarıldı.

SÖZDE “SALGIN ÖNLEMLERİ”
Bilgilere göre bahse konu hastaların yaşam alanı, mahalle sakinleri, bölgedeki iş yerleri gibi tüm faaliyetlere geçici olarak “salgın önlemleri” kapsamında kısıtlama getirildiği öğrenildi.

Bilindiği üzere Çin rejimi “virüs önleme” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde sıkı kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa zaten var olan Soykırım suçunu örtbas etme çabasıdır.

Nitekim BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de Doğu Türkistan ziyareti sırasında Salgın önlemlerini bahane ederek kısıtlayıcı davrandığını söylüyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 101 kişi okudu!
21/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.