Doğu Türkistan'da “Çin Tarzı Sosyalizm” Vurgusu

Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Hükümeti” 17 Haziran'da 165. olağan toplantısı için toplandı ve Oturumda, Çin’in “Çin tarzı sosyalizm” safsatasını Doğu Türkistan'da yaygınlaştırma ve 21 yüzyıl modern Çin inşa etme gibi ideolojik beyin yıkama uygulamalarına vurgu yapıldı.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 20 Haziran 2022 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Hükümeti” Kukla başkanı Erkin Tuniyaz, Çin Komünist Partisi 165. olağan oturuma başkanlık ederek devam eden soykırım politikalarını yineledi. Çin Ulusal Bilincin güçlendirilmesini isteyen Tuniyaz. Çin ulusunun bir bütün olarak Parti Hükümeti dinlemeleri ve iyi takip etmeleri için siyasi eğitimlerin yoğunlaştırılması vurgusu yaptı.

ŞİMDİ “14. BEŞ YILLIK PLAN” DÖNEMİ NE OLACAK?
Çin rejimi 2018-2023 yılına kadarki “13. beş yıllık plan” döneminde Çocuk, Genç Yaşlı demeden 7 milyon insanı toplama kamplarına veya hapishanelere kapatarak sistematik soykırım uyguladı. Bu minvalde sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yokuyla besleme” ve “İslam'ın Çince sosyalizme uyarlanması” adı altında Uygur kız ve kadınlarını Çinlilerle evlenmeye zorluyor. Her bölgeden Kız ve Erkek Gençleri Köle işçi olarak çalıştırmak üzere Çin illerine sürgün ediyor. Uygur çocuklarını ebeveynlerinden zorla ayırıp tamamen Çinlileştirmeye odaklı asimilasyon programlarıyla eğitiyor. Dini inanç, milli kimlikleri, Uygur kültür medeniyetini yok etmeye, yerine Çin kimliğini kabul etmeye zorluyor.

Gözlemciler, Çin'in çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkının dini inançlarını, ulusal kültür ve geleneklerini kısıtladığını, onları Çin kültürünü benimsemeye zorladığını, hatta ana dillerini, her türlü dini özgürlüklerini yasakladığını, Çin’in soykırım ve insanlığa karşı suç eylemlerinin uluslararası kamuoyunda ifşa olmasına, Ülkeler, hükümetler bazında eleştirilmesine ve kınamalara, hatta yaptırımlara rağmen, Doğu Türkistan halkına zulmetmeye ve Çin kültürünü dayatarak asimile etmeye ve İnsanlık suçu işlemeye devam ettiğini kaydetti.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 154 kişi okudu!
21/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.