Doğu Türkistan'da Çin kültürü teşvik ediliyor

Çin rejiminin çeşitli yollarla Uygur kültürünü kısıtladığı, ortadan kaldırdığı ve ayrımcılık yaptığı bir dönemde Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde Çin kültürünün tanıtımına yönelik bir sergi düzenledi.

14 Ekim'de Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Halk Hükümeti", "Xinjiang Kültür ve Turizm Bakanlığı" ve Doğu Türkistan'a hedefli yardım sağlayan 19 ilin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyelerin ortaklaşa sözde “bizim Xinjiang yahşi yer- ve doğu Türkistan’a Xinjiang hedefli yardım yapan 19 il ve şehrin Kültürel Miras Sergisi” adında sergi düzenlendiği öğrenildi.

Çin medyasında çıkan haberlerde Urumçi'deki Güzel Sanatlar Sarayı'nda düzenlenen bu sergi, tamamen Çin kültürünü tanıtmayı amaçlıyor.

Sergide Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Propaganda Dairesi" başkanı Tian Wen, Çinli yetkililerin son yıllarda sürekli teşvik ettiği "ulusal Çin Kültüri ile Xinjiag’ı zenginleştirmek" adındaki propagandasını tekrarlayarak yaptığı konuşmasında : "Somut olmayan kültürel miras, Çin'in mükemmel geleneksel kültürünün önemli bir bileşeni. Bu kültür, bir bütün olarak Çin ulusunun bilincini pekiştirmede aktif bir rol oynayacaktır. Xinjiang'da Çin kültürünün gelişimsel damarını inşa etmek ve Xinjiang'ı kültür yoluyla zenginleştirmek projesini uygulamak gerekiyor." İfadelerini kullandı.

Gözlemciler, Çin'in çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkının maddi ve manevi değerlerini yasaklayıp, el sanatları, mimarlıktan ev döşemeye kadar Çinlileştirmeye çalıştığını ve aynı zamanda özel propagandalar gerçekleştirerek Çin kültürünü tanıtmaya çalıştığını, bu durumda yurt dışındaki Uygur Türklerinin yavaş yavaş kültürünü kaybetmemek adına Uygur kültür medeniyeti ile ilgili eğitimleri ve etkinlikleri yoğunlaştırmaları gerektiğini ileri sürdü.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 155 kişi okudu!
18/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.