Doğu Türkistan'da bölgesel statü değiştirildi

İşgalci Çin, Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme hedefine ulaşmak için Doğu Türkistan'ın güney kısmında bölgesel statüleri keyfi değiştirerek güney bölgesinde bir vilayet ve dört askeri tümen peydahladı.

Çin Halk Ağı'nın 7 Haziran'daki haberine göre, merkezi şehir Urumçi’de gerçekleşen sözde “Xinjiang Halk hükümeti” 10. Parti Komitesi 8. Genel Kurul toplantısında, Doğu Türkistan’ın Güney bölgelerinde kalkınmayı teşvik etmek için çeşitli politikaları ve bazı agresif tedbirleri kararlaştırdı.

Komünist yetkililer Toplantıda, Doğu Türkistan’ın Güney kısmında sözde “yüksek kalkınma hamleleri” nin teşviki için “Birleşik Planlama" stratejisi adı altında bölgesel statüyü keyfi bir şekilde ayırıp, birleştirip, genişleterek, bir vilayet ve dört askeri tümeni birbirine dahil etti.

YARI SİLAHLI ASKERLERE BÖLGESEL STATÜ VERDİ
Doğu Türkistan'ı Çinlileştirmeye yönelik şer planına göre, Doğu Türkistan'ın güneyindeki “üç vilayet ve bir şehir” statüsünü genişleterek doğrudan Merkezi hükümetten yönetmek isteyen işgalci Çin, Güneydeki Bayingulun, Kaşgar, Hoten, Aksu, Kızılsu gibi bölgelere Yarı Silahlı askeri taburlara ait tümenleri dahil ederek, tamamını Doğu Türkistan'ın güney beldesi statüsü verdi.

Gözlemciler, Çin’in Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana çok defa bölge adlarını değiştirdiğini,  halı hazırda, her vilayet, Şehir, il, ilçelerde "Pekin Yolu", "Henan Yolu” Şanghay Yolu" gibi isimlerin ortaya çıktığını, Asil, Özgün bölgesel adların ise yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu, Çin rejiminin Doğu Türkistan halkının inancını, ideolojisini, dünya görüşü, Kültürel ve sosyal yapısını büyük ölçüde bozguna uğratarak, sistematik soykırım uyguladığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 471 kişi okudu!
10/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.