Doğu Türkistan'da bir köy hapishaneye dönüştürüldü!

Çin'in, işgal ettiği Doğu Türkistan'da bir köyün tamamını açık hava hapishanesine dönüştürdüğü öğrenildi. Özgür Asya Radyosunda (RFA) 19 Eylül yer alan bilgiye göre, Doğu Türkistan’da Çinli yetkililerince 13 bin 500 kişilik nüfusa sahip bir köy, duvarlarla çevrilerek açık hava hapishanesine dönüştürüldü.

"BİR KÖY, BİR KAPI POLİTİKASI"
Doğu Türkistan'ın kuzeybatısında yer alan ve dört etrafı duvarlarla kapatılarak, adeta açık hava hapishanesine dönen Gulca ilinin Çulukay köy sakinleri, 24 saat gözetim altında tutuluyor. Ayrıca halkın köye giriş çıkışlarının tek bir kapıdan yapıldığı barikatları koruyan çok sayıda güvenlik görevlilerinin olduğu öne sürülüyor.

Bilgilere göre RFA muhabirlerinin uydu telefonu ile iletişim kurduğu, köy memuru yeni işe alındığını ve köyün duvarlarla kapatıldığını, nedeninin ise Çin rejiminin bölgede yeni icra ettiği “Bir Köy, Bir Kapı” politikası çerçevesinde köydeki ahalinin sıkı bir şekilde giriş çıkışlarda kontrol edildiğini bildirdi.

KÖYE GİREN HERKESİN İSMİNİ KAYDEDİYORUZ
RFA muhabirlerinin ulaştığı diğer köy memuru ise, “Kapatılacak daha kaç köy kaldığını bilmiyorum" diyerek soruları yanıtsız bırakırken, Çin yönetimi tarafından köylülere bu konuda dışarı bilgi verilmemesi için baskı uygulandığını kaydeti. Ayrıca köyde güvenlik görevlisi olarak çalışan diğer bir kişi ise, “Kapı, elektrikli bir demir kapıdır ve dikenli tellerden oluşan iki metrelik duvarlarla çevrilidir. Çulukay'ın her yerini çevreliyor ve yalnızca görev yaptığım bu tek kapıdan girip çıkabilirsiniz. Köye giren herkesin ismini kaydetmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CEZA KAMPLARI
Çin rejimi Doğu Türkistan’da, "aşırılıkçılıkla mücadele" gerekçesiyle Uygur Türkleri Kazak Kırgız Tatar ve Özbekler gibi Müslüman topluma ait insanları sözde "mesleki eğitim merkezi" adını verdiği Ceza kamplarda alıkoyması, uluslararası toplum tarafından şiddetle eleştiriliyor. ABD başta bazı Avrupa ülkeleri Çin’in sistematik Soykırım ve İnsanlığa karşı suç işlediğini belirterek, çok sayıda soykırım suçlusu yetkiliye yaptırımlar uyguluyor. 

BM verilerine göre en az 2 milyon (son dört yıldır revize edilmedi) Kamp tanıkları ve sızan Çin verilerine göre 2016’dan beri 8 milyona yakın Uygur Türkü bu kamplarda kendi rızası dışında dönüşümlü olarak alıkonuluyor. Ancak işgalci Çin yönetimi, bölgede kaç kamp bulunduğuna dair bilgileri gizliyor.

BM ve diğer uluslararası örgütlerin hazırladığı ilgili raporlarda Çin’in Bölgede çeşitli bahanelerle uyguladığı politikaların insanlığa karşı suç teşkil ettiğini ortaya koyuyor. Nitekim bütün bulgular, Çin'in Doğu Türkistan'da her şey normalmış gibi, güllük gülistanlık ve "turizm cenneti" olarak gösterme çabalarının, baştan aşağı kandırmacadan ibaret olduğunu, soykırımın hala devam ettiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1281 kişi okudu!
21/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.